Szukaj
Motywy sezonowe
5. lipca 2022

Czym w zimie uzupełnić energię? Otocz się jaskrawymi kolorami

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
877 przeczytanie
Czym w zimie uzupełnić energię? Otocz się jaskrawymi kolorami
Gnębi Cię zimowe wyczerpanie? Chcesz, aby lepiej Ci się wstawało i abyś przez cały dzień miał więcej siły i ochoty do życia? Spróbuj doładować akumulatory z pomocą ciepłych i jasnych kolorów.

Żółty, pomarańczowy i czerwony dodaje optymizmu i ochoty do życia

W zimie spędzamy w domu dużą część dnia. Jeżeli do tego pracujemy w domu, jest ważne, aby nam nasze otoczenie dodawało energii a nie zabierało. O właściwościach kolorów krótko pisaliśmy w tym artykule – z przyjściem zimy poświęćmy uwagę głównie ciepłym kolorom: żółtemu, pomarańczowemu lub czerwonemu.

Żółty kolor odpędza zmęczenie i niechęć do pracy, dlatego w domowym biurze miałby być jedną z pierwszych opcji. Dla higieny psychicznej i spokoju do pracy idealnie jest mieć własny kącik oddzielony na przykład japońskimi ścianami – idealnie w żółtym kolorze.

Pomarańczowy kolor dodaje optymizmu i ochoty do życia. Łączy w sobie dobre właściwości czerwonego i żółtego – poprawia apetyt, rozwesela i pobudza. Jeżeli nie mamy problemów z zasypianiem, nie musimy się bać umieszczenia w sypialni pomarańczowych rolet, będzie nam się lepiej wstawać. Jeżeli jesteśmy bardziej wrażliwi i pomarańczowy kolor zakłócałby nam sen, użyjemy go w jadalni, pracowni lub pokoju dziennym.

Czerwony kolor stymuluje i pobudza, potrafi nawet podnieść temperaturę odczuwalną w pomieszczeniu. Wywołuje apetyt, dlatego nie bójmy się jego użycia w kuchni lub jadalni, na przykład na żaluzjach plisse. Zwiększa też zapał do pracy, dlatego nadaje się też do dekoracji pracowni, przede wszystkim wtedy, kiedy nasza praca wymaga dużej samodzielności, proaktywności i aktywnego podejścia.

Nie zapomnij o ruchu! Chociaż w zimie często nie chce nam się wychodzić na dwór i ruszać się, ćwiczenie pomoże nam w zachowaniu energii i dobrego nastroju.

Energię zabiera nam też stres

W grudniu trudno jest nie poddać się stresowi ze zbliżających się świąt i najróżniejszych spraw, które trzeba dokończyć przed końcem roku. W ubiegłym roku pisaliśmy o tym, jak zmniejszyć nerwowość przedświąteczną i uczynić z Bożego Narodzenia święta radości zamiast źródła stresu i zgryzoty. Zamiast bezpośredniej stymulacji żywymi i ciepłymi kolorami możemy też spróbować ozdobić nasz dom w duchu hygge – tak, że będziemy czuć się w domu przyjemnie, zaoszczędzimy też wiele energii, przede wszystkim psychicznej.

Co oprócz kolorów i ruchu pomaga w uzupełnianiu energii w zimie?

  • dostateczny reżim picia
  • witaminy i minerały, przede wszystkim z owoców i warzyw
  • dostatek snu
  • jak najwięcej przebywać na dziennym świetle
  • zajmować się hobby (sport, gotowanie, wytwarzanie, studiowanie)
  • grzejące posiłki: zupy, sosy, kasze, ostre jedzenie lub rośliny strączkowe
  • gorące napoje: herbata, gorąca czekolada lub poncz
Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnowsze

Zrób to sam
10. lutego 2025

Jak zapakować prezenty dla dzieci? Zrób z nich urocze zwierzątka!

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
877 przeczytanie
Jak zapakować prezenty dla dzieci? Zrób z nich urocze zwierzątka!
Jeśli co roku łamiesz sobie głowę, jak zapakować prezenty dla dzieci pod choinkę, zrób z nich po prostu urocze zwierzątka. Dzieci będą zaskoczone podwójnie.
Motywy sezonowe
6. lutego 2025

Wiosenne zmęczenie

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
877 przeczytanie
Wiosenne zmęczenie
Cierpisz na wiosenne zmęczenie? Nie jest to żaden współczesny fenomen –uczucie braku energii, osłabienia i wyczerpania na przełomie zimy i wiosny odczuwali już nasi przodkowie. Jakie są przyczyny wiosennego zmęczenia i jak z nim walczyć?