Zalety popołudniowej drzemki
Tak zwany sen bifazowy praktykują ludzie na całym świecie (słynne są południowoeuropejskie sjesty, ale po obiedzie śpią na przykład również w Chinach, Indiach, lub w Afryce Południowej). Wiemy, że oddawali się mu też w antycznej Grecji i Rzymie, oraz w średniowiecznej Anglii. Popołudniowa drzemka jest więce sprawdzonym historycznie sposobem walki z popołudniowym zmęczeniem – ponadto ciało często samo się tego domaga. Senność i zmęczenie prowadzą do przejadania i dopingowania się cukrem, popołudniowy sen może więc nawet pomóc w odchudzaniu!
Co przynosi drzemka w ciągu dnia?
- odpoczynek i relaks
- obniżenie stresu
- lepsze wyniki przez resztę dnia
- poprawę nastroju
- regenerację organizmu
- większą kreatywność i lepszą pamięć
- silniejszy układ odpornościowy
- mniejszy apetyt na niezdrowe jedzenie
- piękniejszą cerę
Sposób na zdrową i odświeżającą popołudniową drzemkę
Jeżeli chcemy (albo po prostu musimy) po południu zdrzemnąć się, powinniśmy położyć się w świeżo wywietrzonym pomieszczeniu, które można dokładnie zaciemnić. Absolutne zaciemnienie odpowiednio dla dziennej drzemki zapewnią na przykład zaciemniające rolety przedokienne lub żaluzje zewnętrzne – ich zaletą jest też tłumienie hałasu przenikającego do pomieszczenia z zewnątrz. Wewnętrzne elementy zaciemniające zazwyczaj przepuszczają dzienne światło, jednym z wyjątków jest wewnętrzna roleta ekranowa. Jeżeli nie potrafimy w odpowiedni sposób zaciemnić pomieszczenia, może pomóc maska na oczy do spania.
Jeżeli nasz ochotę, spróbuj przed zaśnięciem wypić kawę. Na pierwszy rzut oka wydaje się to paradoksalne, ale w rzeczywistości jest to sposób, jak obudzić się maksymalnie odświeżony: kofeina zaczyna działać w przybliżeniu po 15 minutach, przy tym jej poziom w krwi jest najwyższy 45 minut po spożyciu. Kiedy zatem zaśniesz po wypiciu filiżanki kawy, kofein będzie działać właśnie po obudzeniu i kilkadziesiąt minut po nim. Dzięki temu pozbędziesz się senności i łatwiej znów powrócisz do swojego dziennego programu.
Czas, kiedy najlepiej zdrzemnąć się, najlepiej poznasz sam – kleją się Ci oczy, jesteś zmęczony i podrażniony. Zależy też od indywidualnego reżimu snu, inny czas jest dobry, jeżeli wstajesz o pół do szóstej, a inny, kiedy śpisz do ósmej. Nie powinieneś jednak w dzień iść do łóżka później, niż koło trzeciej godziny popołudniu, prawdopodobnie prowadziłoby to do problemów z zaśnięciem wieczorem.
Drzemka w ciągu dnia powinna być naprawdę krótka – idealnie od 15 do 20 minut (znane powiedzenie „uciąć sobie dwadzieścia minut drzemki“), później dochodzi do przejścia do głębszego snu i trwa dłużej, zanim człowiek się rozrusza. Sen przez dzień trwający dłużej niż 30 minut może pogarszać niektóre dolegliwości zdrowotne, na przykład wysokie ciśnienie krwi, i prowadzić do problemów z zasypianiem wieczorem.
Po drzemce wyrusz do przyrody
Naturalne światło pomoże w dopasowaniu naszego zegara biologicznego do naturalnego dziennego cyklu. Ruch na świeżym powietrzu nie tylko pomoże nam się ocknąć, ale pomoże też lepiej ponownie zasnąć wieczorem a rano w porę wstać. Mały spacer ponadto rozrusza Cię również w przypadku, kiedy nie mogłeś się zdrzemnąć lub nie udało Ci się zasnąć.