Pierwsze zaciemnienie
Już starożytne cywilizacje stosowały własne rozwiązania zaciemnienia niepożądanym promieni słonecznych. Pierwszych zasłon, które służyły zarówno jako zaciemnienie, jak też jako dekoracja, używali prawdopodobnie starożytni Egipcjanie – chodziło po prostu o zawieszone pasy tkaniny zdobione ornamentalnymi wzorami. Wzmianki z zasłonach znajdujemy od czwartego tysiąclecia przed nasz erą; zasada działania zasłon liczy zatem już sześć tysięcy lat.
Pierwsze pergole, które jeszcze nie służyły jako miejsce do odpoczynku i przyjemnego posiedzenia, pojawiły się najprawdopodobniej w starożytnym Rzymie.
Wieszanie firan i zasłon na karnisze, to znaczy pręty umocowane nad oknem, jest znacznie młodsze. Pomimo to powstało stosunkowo dawno, już w epoce romańskiej. W gotyku rozpowszechniły się gobeliny, to znaczy ozdobne zasłony, które nie zdobią okien, ale ściany. Barok i rokoko przyniosły większą ozdobność i więcej falbanek.
O historii żaluzji znajdziesz u nas samodzielny artykuł.
Rolety: amerykański wynalazek
Żaluzje pochodzą z Europy, natomiast w Stanach Zjednoczonych w podobnym okresie powstał patent specjalnego systemu rolowania. Materiał po prostu nawijał się na wał - i powstały rolety. Dzięki prostej zasadzie działania były dostępne dla wszystkich i szybko rozpowszechniły się na całym świecie. Rolety zewnętrzne powstały w latach sześćdziesiątych XX wieku.
Zalety rolet wewnętrznych i zewnętrznych
Wewnętrzne rolety tekstylne nie wymagają prawie żadnego utrzymania – wystarczy je odkurzyć, gdyby na nich osiadał kurz. Nadają się do wszystkich typów okien, zapewniają prywatność i można wybierać z mnóstwa różnych wzorów i kolorów. Rolety zewnętrzne pomagają w utrzymaniu komfortu cieplnego w mieszkaniu i umożliwiają doskonałe zaciemnienie.
Naucz się kombinować różne rodzaje zaciemnień na noc i dzień: czym uzupełnić rolety wewnętrzne a czym przedokienne?