Od tego czasu żaluzje wielokrotnie były modernizowane, od wynalazku pochylanych lameli aż po elektryczne zdalne sterowanie, a ich popularność wiąż wzrasta. Oprócz wewnętrznych i pionowych żaluzji wewnętrznych pojawiły się też pionowe lub tekstylne plisse.
Jak powstały żaluzje?
Pochodzenie słowa żaluzje będzie łatwiej zrozumieć osobom znającym język francuski – tak naprawdę pochodzi od słowa jalousie, co oznacza zazdrosność. Żaluzje, oprócz tego, że chroniły przed żarem słonecznym, były jak stworzone dla zazdrosnych małżonków: ich żony mogły przez gęste kraty okienne wyglądać na zewnątrz, ale z ulicy nie było widać do wnętrza mieszkania. W ten sposób małżonek, ewentualnie innych tajemnic domowych, nikt nie mógł zazdrosnym mężom podglądać.
Rozwój historyczny żaluzji
Lamele pierwotnych żaluzji włoskich i francuskich były stałe i nie można ich było pochylać. System pozycjonowanych lameli opatentował dopiero w 1812 roku francuski stolarz Cochot. W połowie XIX wieku w Niemczech zaczęto produkować żaluzje z taką samą zasadą działania, jaką stosuje się do dziś – z lamelami połączonymi sznurkami i taśmami. Pierwsze żaluzje produkowano z drewna, dziś profile są przeważnie z aluminium, ewentualnie bambusu lub tworzywa sztucznego; żaluzje pionowe lub plisse są tekstylne.
Obsługa żaluzji
Klasyczny łańcuszek? Tradycyjny i najzwyklejszy, ale nie jedyny sposób obsługi żaluzji. Większość żaluzji zewnętrznych, ale również niektóre typy wewnętrznych żaluzji poziomych można pochylać i ściągać z pomocą korbki. Również zaciemniając możemy zaoszczędzić wysiłek i wykorzystać energię elektryczną – wystarczy wybrać któryś z modeli umożliwiający obsługę pilotem naściennym lub zdalnym. Żaluzje plisse pozycjonuje się łatwo i intuicyjnie przesuwając górny i dolny uchwyt.
Rada: żaluzje solarne
Największą nowością wśród elektronicznej techniki zaciemniającej są żaluzje solarne. W pełni zautomatyzowana żaluzja elektryczna ISOTRA Energy jest napędzana energią solarną. Umożliwia wygodną bezprzewodową obsługę z zerowym zużyciem energii z sieci.