Najpierw sprzątnij i wymaluj
Przerabiając pokoje skorzystaj z okazji i kompletnie opróżnij całe pomieszczenie. Skontroluj stan podłogi i okien, wymaluj lub wytapetuj i dokładnie wyczyść podłogę. W pokoju goście nie powinny czuć się jak w magazynie na niepotrzebne rzeczy, ale to nie oznacza, że musi być pusty.
Potrzebujesz miejsca do odkładania i przy tym czasem chcesz gdzieś ułożyć gości? Wykorzystaj do tego celu na przykład zabudowaną szafę, lub od razu oddziel część magazynową, na przykład japońskimi ścianami. Uzyskasz dostatek miejsca a goście nie będą się czuli nieprzyjemnie.
Meble mogą być używane
Na wyposażenie nie trzeba wydawać dużych pieniędzy. Łóżko dla gości może być na przykład już nieużywane któregoś z członków rodziny, ewentualnie ze sklepu z używanymi lub tanimi meblami. Idealne jest łóżko dwuosobowe lub rozkładane, aby w pokoju wyspały się co najmniej dwie osoby. Oprócz łóżka wystarczy tylko szafka nocna i komoda lub szafa.
Przytulne warunki za parę groszy uzupełnią poduszeczki i inne tekstylia, obrazki lub obramowane fotografie rodzinne. Kolory powinny być raczej neutralne, z drugiej strony w pokoju dla gości możesz bezkarnie eksperymentować i wypróbować kolorów na ścianach, tekstyliów lub innego wykończenia wnętrza, aby sprawdzić, jak będą wyglądać w praktyce, zanim zrealizujesz je w pozostałej części mieszkania.
Możesz też urozmaicić gościom pobyt małą biblioteczką, niepotrzebnym zestawem audio, lub starym telewizorem.
Zaciemnienie do pokoju dla gości
Jeżeli jeszcze nie masz w pokoju dla gości gotowego zaciemnienia, ewentualnie stare zaciemnienie jest już brzydkie lub zużyte, zastanów się też nad nim. Przyjemne zaciemnienie bez konieczności adaptacji budowlanych zapewnią gościom na przykład rolety dzień i noc. Proste zaciemnienie bez większych inwestycji zapewnią też klasyczne aluminiowe żaluzje poziome.