Szukaj
Dom i ogród

Jaka powierzchnia nadaje się pod nasze pergole?

Ing. Kateřina Jelenová
2 min.
837 przeczytanie
Jaka powierzchnia nadaje się pod nasze pergole?
Miejsce na zewnątrz do grillowania, czytania książki, lub organizowania różnych imprez jest dla nas ważne. Nie trzeba zamykać się w domu, kiedy mamy do dyspozycji ogród z pergolą. Jeżeli dopiero rozważasz budowę pergoli ISOTRA, trzeba też zastanowić się, po jakiej podłodze będziesz chodzić.

Wybór podłogi pod pergolę

Przy wyborze podłogi pod nasze pergole nie jest ważny tylko ich wygląd, ale również funkcjonalność. W tym miejscu działają czynniki atmosferyczne, zmiany temperatury i kaprysy pogody. Każdy materiał wymaga innego utrzymania a jego kupno też jest kosztowne.

Wybierając trzeba ustalić priorytety, to znaczy ile chcemy inwestować, czy ma mieć powierzchnię przeciwpoślizgową, jakiego utrzymania ma wymagać, oraz uwzględnić przeważającą pogodę.

Typy podłóg

Bruk zamkowy lub podłoga ceramiczna

Bruk zamkowy jest niestarzejącą się klasyką i należy do najtańszych wariantów. W odróżnieniu od podłogi ceramicznej układa się na sucho. Płytki ceramiczne nie nadają się do środowiska, gdzie często pada a w zimie mocno marznie. Płytki muszą być mrozoodporne, nienasiąkliwe i trzeba uważać, aby nie popękały.

Drewno

Bardzo popularne są podłogi drewniane, które można wykorzystać w nowoczesnym nowym budynku i przy drewnianej chacie pod lasem. Można wybierać z bogatej oferty krajowych i zagranicznych gatunków drewna. Drewno tropikalne ma szeroką skalę kolorów i jest dużo odporniejsze. Wadą są większe wymagania w zakresie utrzymania, podłogę trzeba regularnie chronić przed kornikami, pleśnią, grzybami i wilgocią.

Kamień

Do budowy podłogi można też wykorzystać kamieni, jak na przykład granitu, trawertynu, marmuru, andezytu i wielu innych. Kamienna podłoga może się wydawać chłodna, ale z drugiej strony ma naprawdę długą żywotność i nie trzeba o nią specjalnie dbać. Nowoczesną alternatywą jest kamienny dywan, który tworzą drobne otoczaki i żywica, nadają się do różnych typów podłóg na zewnątrz i wewnątrz.

Kompozyt polimerowo-drzewny

Taras zakryty pergolą Mira 4 zasługuje na wysokiej jakości podłogę wyprodukowaną z kompozytu polimerowo-drzewnego, czyli WPC. Jest to materiał podobny do drewna, ale ma dużo lepsze właściwości, takie jak twardość, odporność, nie wymaga specjalnego utrzymania i ma stały kolor i kształt. Tu nie grozi wbicie drzazgi, układa się jak podłogę drewnianą. Wadą tańszych wariantów jest wygląd bardziej podobny do plastiku, gdzie łatwo można poznać, że chodzi o imitację. Dlatego lepiej na niej nie oszczędzać.

Pomożemy Ci nie tylko z wyborem pergoli, ale również odpowiedniego pokrycia podłogi. Wybór odpowiedniego pokrycia zależy od wielu parametrów i jednocześnie musi pasować do okolicy domu. Tylko tak pergola będzie absolutnie doskonała.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
837 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
837 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.