Kwitnące skrzynki: chryzantemy i rozchodniki
Jeżeli chcesz przedłużyć sezon bogatych i kolorowych kwiatów, zasadź do skrzynek tradycyjne jesienne kwiaty – chryzantemy lub kwiat listopada. Chryzantemy wymagają świeżego powietrza, wilgoci i półcienia, są też dość wymagające w zakresie nawożenia, zwłaszcza przed kwitnieniem. Przed pierwszymi opadami mieszanymi i śniegowymi należy je zabezpieczyć przenosząc pod pergolę lub inne ogrodowe zadaszenie. Przeczytaj też o innych roślinach, które nadają się do pergoli.
Odmiany chryzantem nadające się do skrzynek - typ „multiflora”.
- Danielle
- Delaware
- Chelsey
- Cheryl
- Morgan
- Blanche Poiteviné Supreme
- Pamplona Jogger
- Barcelona Jogger
Rozchodniki też pięknie i długo kwitną - wypróbuj rozchodnika fioletowego lub kamczackiego. Aż do października będziesz zadowolony z fioletowej hebe, możesz wybierać spośród wielu kolorów trzmielin. Kwitnące rośliny w pojemnikach dobrze uzupełni wiecznie zielony bukszpan (buxus).
Jesienna klasyka: wrzosy i wrzośce
Kiedy mówi się o „kwitnących jesiennych skrzynkach”, większość ogrodników myśli o wrzosie. Rośliny o białych i różowych kwiatach po prostu należą do jesieni. Ale Twoje okna i balkony można również ozdobić wrzoścem, odporną i kwitnącą przez cały rok rośliną tego samego rodzaju co wrzos. Obie potrzebują kwaśnej gleby i nie tolerują nawozów z zawartością wapnia.
Oryginalna ozdoba: trawy ozdobne, kapusta i brukiew
Kapustę ozdobną lub brukiew do skrzynek zimowych można kupić dopiero w przyszłym roku – sadzonki sadzi się od maja do lipca, nasiona wysiewa się w marcu lub kwietniu. Ale wtedy zostaniesz nagrodzony różnorodną paletą kolorów (im temperatura jest bliższa zera, tym ciekawszy jest kolor rośliny).
Chociaż są wyhodowane jako odmiany ozdobne, zarówno kapusta kolorowa, jak też brukiew są nadal jadalne! Zwykle wymagają jedynie nieco dłuższej obróbki cieplnej.
Doskonałym dodatkiem do skrzynek są różnego rodzaju trawy ozdobne, na przykład kostrzewa czy turzyca. Ciekawymi kolorami liści ożywi jesienne skrzynki również żurawka.
Witamy Boże Narodzenie: iglaki i ostrokrzew
Kto jest przygotowany, nie jest zaskoczony – skrzynki i doniczki ogrodowe z motywem bożonarodzeniowym możesz mieć w zapasie. Iglaki karłowate zdobią taras przez cały rok, można je połączyć też z wrzosem.
Iglaki karłowate do pojemników
- jałowce
- cisy
- cyprysy
- kryptomerie
- sosny (kosodrzewina)
- świerki
Oprócz iglaków w doniczce można mieć także ostrokrzew, który przybył do nas jako symbol Świąt Bożego Narodzenia z Anglii i Ameryki. Jeśli chcesz mieć także typowe czerwone jagody, potrzebujesz co najmniej dwóch roślin - gatunek ten nie jest samopylny. Owoce są jednak trujące dla ludzi, dlatego nie należy ich uprawiać w gospodarstwie domowym, w którym są małe dzieci.
Zaskoczyliśmy Cię wspomnieniem o Bożym Narodzeniu? Przypomnij sobie nasz ubiegłoroczny artykuł, co zrobić, aby Święta Bożego Narodzenia nie były utrapieniem.