Szukaj
Motywy sezonowe
29. sierpnia 2022

Kwitnący ogród dla początkujących: jakie zasadzić rośliny jednoroczne i trwałe?

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
1180 przeczytanie
Kwitnący ogród dla początkujących: jakie zasadzić rośliny jednoroczne i trwałe?
Zaczynasz przygodę z ogrodem? Poradzimy Ci, jakie kwiaty sporo wybaczą i pomogą przeżyć mnóstwo przyjemnych chwil wśród Twojego własnego kwitnącego ogrodu.

Skromne rośliny jednoroczne

Niektóre rośliny letnie możesz wyhodować sam lub kupić w formie sadzonek; inne nie znoszą przesadzania i trzeba je zasiać wprost na grządce. Jeżeli dopiero zaczynasz, nie komplikuj sobie niepotrzebnie startu i kup sadzonki w sklepie ogrodniczym. Sadź je w drugiej połowie maja na wypieloną grządkę, która może być wzbogacona humusem.

Jeżeli będziesz próbować wyhodować sadzonki sam, kup specjalny typ substratu do wysiewu i rozmnażania.

Do najpopularniejszych roślin letnich należą aksamitki (astrowate), nagietek, żółte i pomarańczowe kwitnąca rukiew wodna, wielobarwne „paszcze“ wyżlinu, czy też mini kwiaty goździka chińskiego. Możesz jednak wypróbować na pewno również cynie, amarant, niecierpek, szałwię, lub kosmos pierzasty. Grządki urozmaicą na przykład oryginalne fioletowe kwiaty czosnku olbrzymiego, czy też ozdobna trawa stipa. 

Jak kombinować kwiaty?

Planując grządkę kwiatową dobrze jest pamiętać o trzech rzeczach: wysokości, kolorze i okresie kwitnięcia poszczególnych gatunków. 

Lawina kwiatów prawie bez pracy

Bez wysiewania co roku – rośliny trwałe wytrzymają bez problemu wiele lat i będą się stopniowo rozrastać w kępy, które możesz potem rozsadzić na różne miejsca, lub darować je przyjaciołom. Sprawdziły się różne kultywary irysów, piwonii lub liliowców. Dla początkujących wskazana jest też rudbekia, dzwonki, przetacznik, łubinnik, kuklik, i inne. 

Również odporne rośliny trwałe będą jednak potrzebować w przybliżeniu przez pierwsze dwa lata trochę więcej opieki, niż tylko podlewanie: nie zapomnij pleć, po zasadzeniu otul je dobrym, dobrze rozłożonym kompostem, oraz oznacz je kijkami (pomogą w orientacji, gdzie rosną, kiedy w pierwszych kilku latach w zimie stracą liście i schowają się do ziemi). Nie pozwól im zarosnąć chwastami – mulczuj grządki najlepiej odleżałymi zrębkami. I, oczywiście, jeszcze przed zasadzeniem sprawdź, jakie warunki odpowiadają wybranym kwiatom i czy masz dla nich stanowisko z odpowiednią ilością światła słonecznego i odpowiednią glebą.

Masz albo planujesz pergolę ogrodową? Zobacz, jakie rośliny nadają się do niej najlepiej!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
9. stycznia 2025

Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki w zimie?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
1180 przeczytanie
Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki  w zimie?
Chociaż w styczniu nic nie rośnie, ogrodnik ma program na cały rok. O czym w styczniu nie wolno zapomnieć, aby ogród nam się odwdzięczył?
Dom i ogród
8. stycznia 2025

Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
1180 przeczytanie
Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!
Jeżeli mieszkasz w bloku i masz okna na południe lub na zachód, na pewno to znasz: w lecie wraz z budzącym się dniem i przybywającym upałem w mieszkaniu praktycznie nie da się mieszkać. Wietrzenie nie pomaga a zaciemnienie wewnętrzne już nie radzi sobie z rozpalonym oknem. Rolety przedokienne co prawda odbijają promienie słońca, ale nie przepuszczają dziennego światła.