Szukaj
Motywy sezonowe
8. sierpnia 2022

Najlepsze zioła do ogrodu i na balkon

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
1121 przeczytanie
Najlepsze zioła do ogrodu i na balkon
Masz ogród, balkon lub przynajmniej trochę miejsca na skrzynki za oknem? Uprawiasz tam zioła? Jeżeli nie, najwyższy czas to zmienić: przynosimy przegląd najlepszych ziół, które możesz wyhodować sam.

Do czeskiej kuchni: majeranek, pietruszka i lubczyk

Majeranek wraz z pieprzem, kminkiem, słodką papryką i czosnkiem należy chyba do najczęściej używanych przypraw w klasycznej czeskiej kuchni ​​– bez nich trudno sobie wyobrazić mielone mięso lub placki ziemniaczane. Do uprawiania w ogródku jest jak stworzony, ale tylko jako roślina jednoroczna – nie znosi zimna i zaatakowałyby go grzyby obecne w glebie. Dlatego majeranek na zimę nasuszymy (ciekawostką jest, że suszony jest jako jedno z niewielu ziół bardziej aromatyczny, niż świeży)!

Pietruszka gładkolistna jest też ziołem, którego używamy w czeskiej kuchni bardzo często do posypania gotowanych ziemniaków i ryżu, lub do zup, past i sałatek. Jeżeli szukamy zdrowego zamiennika maggi, zasiejemy lub zasadzimy na grządki lubczyk: zazwyczaj łatwo się rozrasta, dobrze przezimuje i ma wyraźny korzenny smak, który zastąpi dodatki smakowe do zupy.

Na kaszel i przeziębienie możesz w ogródku uprawiać następną typowo czeską roślinę: macierzankę. Pięknie pachnie, uspokaja i ułatwia wykrztuszanie. Jest używana jako herbata lub do kąpieli.

Śródziemnomorski aromat: bazylia, oregano, rozmaryn i tymianek

Lubisz kuchnię śródziemnomorską – włoską, grecką lub francuską? Dodaj jej smaku świeżymi ziołami: bazylia smakuje wybornie w caprese z pomidorami i mozzarellą, ale można ją dodać też na pizzę. Co zostanie, możesz zamieszać z olejem i ulubionymi orzechami do pesta. Bez oregano, czyli dzikiego majeranku (krewnego naszego majeranku) nie obejdzie się żadna pizza, rozmaryn i tymianek wybornie doprawi najróżniejsze dania mięsne, ziemniaki i zapiekanki.

Zioła możesz też zasadzić do skrzynek w pergoli. Ozdobią Twoją pergolę dekoracyjnymi liśćmi i kwiatami, oraz pięknym aromatem.

Do herbaty i lemoniady: mięta, rojownik lub lawenda

Co by to był za ogródek bez przynajmniej jednej kępki mięty? W lecie aromatyczne listki wykorzystasz do alkoholowych koktajli, lemoniad i do zwykłej wody z kranu; w zimie do smacznej świeżej herbaty miętowej. Na uspokojenie dobrze jest przygotować herbatę z liści rojownika. A do herbaty można też użyć lawendy, której suszone gałązki napełnią pięknym aromatem cały dom.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Wskazówka tygodnia
20. marca 2025

Dzień techniki zacieniania przypada na początek wiosny

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
1121 przeczytanie
Dzień techniki zacieniania przypada na początek wiosny
21 marca 2025 roku organizacja non-profit ES-SO (European Solar Shading Organisation) ponownie ogłasza „Global Shading Day” (Światowy Dzień Techniki Zacieniania). Celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz polityków najwyższego szczebla na temat korzyści techniki zacieniania w kontekście ochrony zdrowia, ekologii i ekonomii. Wprowadzenie standardów do przepisów budowlanych byłoby logicznym krokiem właśnie teraz, gdy zmiany klimatyczne przyspieszają w nieodwracalny sposób.
Dom i ogród
14. marca 2025

Jakie żaluzje są odpowiednie do okien plastikowych?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
1121 przeczytanie
Jakie żaluzje są odpowiednie do okien plastikowych?
Plastikowe okna są dziś szeroko rozpowszechnioną częścią nowoczesnych domów i biur. Jednak aby ich funkcjonalność była maksymalna i jednocześnie pasowały do wnętrza, ważny jest odpowiedni dobór typu zaciemnienia. Żaluzje nie tylko regulują ilość światła w pomieszczeniu, ale zapewniają też izolację cieplną i prywatność. Jakie zatem typy żaluzji są najlepsze do okien plastikowych?