Szukaj
Motywy sezonowe
10. października 2024

Ogród w październiku: kończymy zbiory i sadzimy róże

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
102 przeczytanie
Ogród w październiku: kończymy zbiory i sadzimy róże
Życie w ogródku jesienią zwalnia, ale również w październiku jest co zbierać i sadzić. Przygotujemy się na zimę przetwarzając lecznicze owoce, sadzimy rośliny cebulowe, róże i drzewa owocowe, zakładamy skalnik lub żywopłot.

Lecznicze owoce w ogródku

W październiku dojrzewają owoce dzikiej róży. Zbieramy je nie tylko z dzikich róży, ale bez obaw również z róży pomarszczonej lub jabłkowatej, które hodujemy w ogrodzie dla pięknych kwiatów. Z róży możemy przygotować konfitury, wino, lub wysuszyć je na herbatę.

Herbatę łatwiej jest przygotować z mielonej róży, ale trzeba ją dobrze przecedzić z powodu drobnych włosków. Aby przygotować napar z całych owoców dzikiej róży, należy je namoczyć na całą noc w dużym garnku z wodą. Rano zagotować, odstawić i nalewać stopniowo przez cały dzień. Owoce róży pozostawiamy w garnku przez cały czas – można je ponownie zagotować z nową wodą na herbatę jeszcze dwa lub trzy razy.

Oprócz owoców dzikiej róży możemy również zbierać owoce późnych odmian rokitnika zwyczajnego lub smaczną i zdrową aronię (czarną jarzębinę). Aronia jest najczęściej przetwarzana na likier lub dżem, natomiast z rokitnika możemy przygotować na przykład syrop lub olej rokitnikowy, który doskonale nadaje się do sałatek i potraw na zimno.

Aby przygotować olej z rokitnika, wsypiemy do słoika suszone, zmielone owoce lub wysuszoną pulpę pozostałą po wyciskaniu soku. Zalewamy oliwą z oliwek extra virgin w proporcji 1 część rokitnika na 3 części oliwy. Zamknięty słoik odstawiamy na co najmniej tydzień, od czasu do czasu wstrząsając.

Warzywnik w październiku

Jak najszybciej zbieramy wszystkie warzywa owocowe, które nie tolerują temperatur bliskich zera – z grządek muszą zniknąć pomidory, ogórki, papryki, dynie i bakłażany. To idealny czas na zbiór warzyw korzeniowych (tylko odporny pasternak może pozostać na grządkach aż do mrozów). Kapusta chińska lub pekińska wytrzymuje także lekkie przymrozki. Oczyszczone grządki przekopujemy i zostawiamy niegrabione, aby gleba mogła swobodnie przemarznąć. Możemy zasadzić czosnek, wysiewamy szpinak, sałatę zimową, trybulę lub pietruszkę naciową. Na zbiór zimą nadają się szpinak, roszponka albo wyjątkowo szybko rosnąca rzeżucha.

Przepowiednie październikowe

  • Ciepły październik – zimny listopad.
  • Mrozy w październiku – ładnie w styczniu; piękny październik – zimny styczeń.
  • Jeżeli opadną w październiku liście, będzie mokra zima.
  • W październiku dużo żołędzi i bukwi zapowiada mroźniejszą zimę.
  • Na świętą Brygidę (8 października) o świcie często mgły się widzi.
  • Po świętej Teresie (15 października) mróz po dachach się niesie.
  • Suchy Gaweł (16 października) zapowiada suche lato.
  • Deszcz na Gawła, deszcz na Boże Narodzenie.
  • Święta Jadwiga (17 października) zamyka pola i miód do buraków wlewa.
  • Święta Urszula (21 października) posyła zimę.
  • Kiedy na Urszulę i Kordulę (21 października) wiatry wieją, przez całą zimę nas odwiedzają.
  • Na Szymona i Judy (28 października) – przynieś kożuch ze strychu.

Pielęgnacja ogrodu w październiku

W październiku zazwyczaj kosimy ostatni raz trawnik, jednak zależy to od konkretnej temperatury – gdy zaczyna zbliżać się do zera, trawa przestaje rosnąć. Ostatnie koszenie powinno być nieco wyższe niż w ciągu roku, około 5 cm. Zbyt nisko skoszony trawnik może prowadzić do przemarznięcia gołych miejsc, natomiast zbyt wysoka trawa lub nieposprzątane liście zwiększają ryzyko wystąpienia pleśni. Jeżeli nie zdążyliśmy zasadzić roślin cebulowych we wrześniu, można zdążyć jeszcze na początku października. Jest to też najlepsza pora na zasadzenie róży lub drzew owocowych.

Róże sadzimy w taki sposób, aby miejsce szczepienia znajdowało się około 4–5 cm nad powierzchnią ziemi. W przybliżeniu tydzień po zasadzeniu przykrywamy je kompostem lub specjalnym podłożem dla róż tak, aby wystawały tylko czubki pędów. Dzięki temu pomożemy im przetrwać zimę. Nie sadzimy róż w mokrej i błotnistej glebie, ani gdy temperatura spada poniżej zera.

O sadzeniu drzew i zakładaniu skalnika pisaliśmy tu. Październik i listopad to również odpowiedni czas na zakładanie żywopłotów z roślin liściastych – najczęściej wybierane to głóg, trzmielina, lilak lub złotlin. W przyszłym miesiącu czeka nas ostatni zbiór i zazimowanie ogrodu.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Wskazówka tygodnia
20. marca 2025

Dzień techniki zacieniania przypada na początek wiosny

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
102 przeczytanie
Dzień techniki zacieniania przypada na początek wiosny
21 marca 2025 roku organizacja non-profit ES-SO (European Solar Shading Organisation) ponownie ogłasza „Global Shading Day” (Światowy Dzień Techniki Zacieniania). Celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz polityków najwyższego szczebla na temat korzyści techniki zacieniania w kontekście ochrony zdrowia, ekologii i ekonomii. Wprowadzenie standardów do przepisów budowlanych byłoby logicznym krokiem właśnie teraz, gdy zmiany klimatyczne przyspieszają w nieodwracalny sposób.
Dom i ogród
14. marca 2025

Jakie żaluzje są odpowiednie do okien plastikowych?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
102 przeczytanie
Jakie żaluzje są odpowiednie do okien plastikowych?
Plastikowe okna są dziś szeroko rozpowszechnioną częścią nowoczesnych domów i biur. Jednak aby ich funkcjonalność była maksymalna i jednocześnie pasowały do wnętrza, ważny jest odpowiedni dobór typu zaciemnienia. Żaluzje nie tylko regulują ilość światła w pomieszczeniu, ale zapewniają też izolację cieplną i prywatność. Jakie zatem typy żaluzji są najlepsze do okien plastikowych?