Uprawa warzyw dla początkujących
Najpierw sprawdź glebę: do uprawy warzyw nadaje się gliniasto-piaszczysta, nie powinna w ręce się rozsypywać (za dużo piasku), ani nie powinien powstawać z niej wałek jak z plasteliny (za ciężka). W pierwszym przypadku dodaj do gleby przesiany kompost, w drugim dodaj do niej trochę piasku. Nawiezione grządki trzeba oczyścić od chwastów i skopać.
Sałaty: Warzywa liściaste szybko rosną i tolerują wiele błędów. Nasiona zazwyczaj wystarczy nasypać na grządkę, przykryć lekko ziemią i podlać (nie mogą wyschnąć).
Warzywa liściaste odpowiednie dla początkujących:
- rukola
- szpinak
- sałata zielona
Warzywa korzeniowe i cebulowe: Rzodkiewki są typowymi warzywami dla początkujących, nie powinna sprawiać problemów również marchew lub buraki ćwikłowe. Nasiona buraków należy układać w rządku ok. 10 cm od siebie, natomiast marchew można spokojnie siać gęsto. Do sadzenia cebuli będzie potrzebny kołek do sadzenia.
Warzywa korzeniowe i cebulowe odpowiednie dla początkujących:
- rzodkiewki
- marchew
- buraki ćwikłowe
- cebula
- czosnek
Warzywa owocowe i rośliny strączkowe: Dynie i cukinie możesz uprawiać na kompoście, tam będzie im najlepiej. Sadząc wyhodowane sadzonki pomidorów nie zapomnij o podparciu (tyczce), podobnie jak w przypadku groszku i fasoli.
Warzywa owocowe i rośliny strączkowe odpowiednie dla początkujących:
- cukinie
- dynie
- ogórki
- pomidory
- groszek
- fasola
Jadalny balkon: co uprawiać w doniczce
Do uprawy warzyw nie potrzebujesz konieczne ogrodu – wystarczą skrzynki lub doniczki o głębokości co najmniej 15–30 centymetrów. Do najpłytszych zasadzisz rzodkiewki lub sałaty, marchew logicznie będzie potrzebować więcej miejsca. O uprawie warzyw w mieszkaniu też już pisaliśmy.
Idealną rośliną uprawną dla niecierpliwych balkonowych hodowców jest szpinak: będzie dobrze rósł również na balkonach, gdzie nie pada za dużo promieni słonecznych, a zbiór możesz rozpocząć już po 40 dniach.