Szukaj
Motywy sezonowe
31. października 2024

Ogród we wrześniu: Zbieramy nasiona i zaczynamy przygotowania na zimę

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
107 przeczytanie
Ogród we wrześniu: Zbieramy nasiona i zaczynamy przygotowania na zimę
Lato już się powoli kończy, ale ogród jeszcze chwilę będzie dawać urodzaj. We wrześniu czekają nas zbiory jesiennych owoców i późnych warzyw, oraz sadzenie wiosennych roślin cebulowych i przygotowanie na zimę delikatniejszych roślin. Nie wolno zapomnieć też o likwidacji przed zimą chwastów i skoszeniu trawnika.

Zbiory jesiennych owoców i warzyw

Jeżeli w  lecie zasadziliśmy wczesną sałatę lub rzodkiewki, możemy cieszyć się z urodzaju. Zbieramy też por i warzywa korzeniowe, ale z nimi możemy jeszcze zaczekać aż do października. Kapusta, kapusta ozima, szpinak, mangold czy kalarepa wytrzymają w grządkach nawet do listopada, a czasem nawet przez całą zimę.

We wrześniu dojrzewają też dynie – do oznak dojrzałości należy matowa i twarda skorupka, wyraźny kolor i sucha, zdrewniała łodyga. Dojrzała dynia, podobnie jak arbuz, po klepnięciu wydaje pusty dźwięk. W okresie pierwszych przymrozków powinniśmy już mieć dynie zebrane.

Na gałęziach czekają dojrzałe jabłka, gruszki, śliwki lub winogrona, zbieramy też owoce rokitnika, derenia, aronii i jarzębiny. Drugimi plonami obdarują nas dwa razy owocujące truskawki lub maliny, wrzesień jest też sezonem na orzechy i orzeszki.

Sadzenie roślin cebulowych i innych

Jeżeli nie zrobiliśmy tego w sierpniu, w któryś z cieplejszych dni można zasadzić cebulki narcyzów i innych wiosennych roślin cebulowych. Z tulipanami zaczekamy, aż się ochłodzi. Oprócz cebulek we wrześniu jest czas na zasadzenie iglaków lub jeszcze zasianie szpinaku, zimowej sałaty i rzodkiewki. Do połowy września można zakładać nowe grządki truskawek z zakorzenionych rozłogów. Na sadzenie drzew owocowych lub ozdobnych jest jeszcze wcześnie, w ciepłe dni możemy wcześniej wykopać dołki.

Pranostyki we wrześniu

  • Ciepły wrzesień – dobre plony owoców i wina.
  • Zabrzmi grom we wrześniu, będzie w zimie zawiany każde drzewo.
  • Jaka pogoda we wrześniu, taka i w marcu.
  • Jesień w mgłę bogata, zima w śnieg.
  • Panny Marii narodzenie (8 września), pożegnanie jaskółek.
  • Od Panny Marii Siedmiobolesnej (15 września) temperatura szybciej spadnie.
  • Po świętym Mateuszu (21 września) czapkę na uszy.
  • Święta Tekla (23 września) jabłka maluje.
  • Na świętego Cypriana (26 września) chłodno bywa często z rana.
  • Na świętego Wacława (28 września) piękny dzień, przyjdzie przyjemna jesień.
  • Święty Wacław zamyka ziemię.

Ogród kwiatowy we wrześniu

Większość roślin jednorocznych i bylin już przekwitła, dlatego nie zapomnimy zebrać nasion do dalszej uprawy. We wrześniu zbieramy i suszymy tzw. słomianki. Swoimi kwiatami pocieszą jeszcze astry, chryzantemy, dalie i wrzosy. Bardziej wrażliwe byliny na grządkach przykryjemy gałęziami iglaków lub korą, w skrzynkach przeniesiemy je do pomieszczenia, aby nie sparzyły ich pierwsze przymrozki. Dotyczy to też wrażliwych ziół śródziemnomorskich, takich jak oregano, bazylia lub rozmaryn.

Które zioła przeżyją zimę w ziemi a które lepiej na zimę schować? W tym naszym artykule znajdziesz szczegółowy przegląd.

Trzeba zadbać przed zimą jeszcze o ogród ozdobny i warzywny – zlikwidować chwasty i przykryć wypielone wolne grządki korą do mulczowania. Skosimy trawnik (może to będzie ostatni raz, może być konieczne jeszcze skoszenie w październiku), dosiejemy gołe miejsca i napowietrzymy wertykulatorem. Wrzesień jest, co do prac w ogrodzie, jest jednym z najbardziej wymagających okresów, w następnych miesiącach już będziemy odpoczywać my i ogród.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
9. stycznia 2025

Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki w zimie?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
107 przeczytanie
Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki  w zimie?
Chociaż w styczniu nic nie rośnie, ogrodnik ma program na cały rok. O czym w styczniu nie wolno zapomnieć, aby ogród nam się odwdzięczył?
Dom i ogród
8. stycznia 2025

Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
107 przeczytanie
Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!
Jeżeli mieszkasz w bloku i masz okna na południe lub na zachód, na pewno to znasz: w lecie wraz z budzącym się dniem i przybywającym upałem w mieszkaniu praktycznie nie da się mieszkać. Wietrzenie nie pomaga a zaciemnienie wewnętrzne już nie radzi sobie z rozpalonym oknem. Rolety przedokienne co prawda odbijają promienie słońca, ale nie przepuszczają dziennego światła.