Szukaj
Motywy sezonowe

Opalanie w ogrodzie, na balkonie lub tarasie – jak opalić się zdrowo i bezpiecznie

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
2912 przeczytanie
Opalanie w ogrodzie, na balkonie lub tarasie – jak opalić się zdrowo i bezpiecznie
Korzystasz z balkonu, tarasu lub ogrodu do opalania? Naucz się opalać bez niepotrzebnych ryzyk, zdrowo i stopniowo.

W cieniu nie opalisz się? Poznaj mity o opalaniu

Wśród ludzi krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji o opalaniu. Na przykład, że używając kremu z wysokim ochrony nie opalisz się. Przeciwnie: opalisz się, co prawda, wolniej, ale zdrowiej i z niższym ryzykiem poparzenia. Z tej samej beczki jest twierdzenie, że słońce w południe opala najlepiej. W południe, dokładniej mówiąc między jedenastą i trzecią godziną, najlepiej wcale nie wychodzić na słońce. Lepiej zostać w cieniu pergoli lub markizy balkonowej. Nie bój się, nie zostaniesz zupełnie blady – cień działa jak czynnik ochrony, ale nie zatrzyma wszystkich promieni słońca, podobnie jak odzież. Ponadto słońce na zewnątrz odbija się od okolicznych powierzchni.

Krem do opalania zacznie działać dopiero 15–20 minut po nasmarowaniu. Zawsze nasmaruj się z wyprzedzeniem.

Nie licz też na zachmurzenie: promienie UV przechodzą też przez chmury, chociaż w ograniczonej ilości. Zachmurzenie może poza tym w każdej chwili niepozornie rozpłynąć się i grozi ryzyko poparzenia. I uwaga: kiedy już się nasmarujesz, nawet kremem z wysokim czynnikiem ochrony, nie licz na to, że ochroni Cię cały dzień. Smarowanie trzeba powtarzać co dwie godziny lub po mechanicznym starciu, na przykład ręcznikiem, lub po kąpieli.

Nie zapominaj o smarowaniu często pomijanych miejsc, takich jak płatki uszu, dekolt, łydki i podbicie stóp, ewentualnie również stóp w przypadku, kiedy opalasz się leżąc na brzuchu. Poparzenie takich miejsc jest bardzo nieprzyjemne – i jak wszystkie poparzenia dodatkowo zwiększają ryzyko późniejszego powstania raka skóry.

Prywatność w ogrodzie

Do zalet własnego ogrodu podczas opalania należy prywatność – jeżeli masz nieprzejrzysty płot lub żywopłot, lub kąt ogrodu otoczony drzewami, gdzie nikt nie zajrzy, możesz spokojnie opalać się nago. I, chociaż najprościej jest rozłożyć na trawniku koc, dużo wygodniej jest na leżaku ogrodowym. Wybornie posłuży do opalania, ale równie czytania, drzemki (uwaga, w takim przypadku nie zapomnij postawić go w cieniu) lub delektowania się popołudniową kawą. Przeczytaj, jak wybierać meble ogrodowe.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Wskazówka tygodnia
20. marca 2025

Dzień techniki zacieniania przypada na początek wiosny

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
2912 przeczytanie
Dzień techniki zacieniania przypada na początek wiosny
21 marca 2025 roku organizacja non-profit ES-SO (European Solar Shading Organisation) ponownie ogłasza „Global Shading Day” (Światowy Dzień Techniki Zacieniania). Celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz polityków najwyższego szczebla na temat korzyści techniki zacieniania w kontekście ochrony zdrowia, ekologii i ekonomii. Wprowadzenie standardów do przepisów budowlanych byłoby logicznym krokiem właśnie teraz, gdy zmiany klimatyczne przyspieszają w nieodwracalny sposób.
Dom i ogród
14. marca 2025

Jakie żaluzje są odpowiednie do okien plastikowych?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
2912 przeczytanie
Jakie żaluzje są odpowiednie do okien plastikowych?
Plastikowe okna są dziś szeroko rozpowszechnioną częścią nowoczesnych domów i biur. Jednak aby ich funkcjonalność była maksymalna i jednocześnie pasowały do wnętrza, ważny jest odpowiedni dobór typu zaciemnienia. Żaluzje nie tylko regulują ilość światła w pomieszczeniu, ale zapewniają też izolację cieplną i prywatność. Jakie zatem typy żaluzji są najlepsze do okien plastikowych?