Wytwórz sobie samodzielny kącik do czytania
Jeżeli lubisz czytać na przykład w pokoju dziennym na kanapie, może się zdarzyć, że nie uda Ci się dostatecznie rozluźnić i skupić się na książce – Twoje zmysły atakuje włączony telewizor lub radio, niesprzątnięte naczynia po posiłku lub kosz z praniem czekającym na poskładanie. Mało kto ma do dyspozycji specjalny pokój, który mógłby służyć jako czytelnia lub biblioteka domowa. Podobnie jak w przypadku budowania kącika do pracy możesz jednak rozdzielić większe pomieszczenie japońską ścianą, która zapewni Ci prywatność i spokój do czytania. O innych zaletach japońskich ścian pisaliśmy na przykład w tym artykule.
Czego nie powinno brakować w kąciku do czytania?
- wygodny fotel lub inny mebel do siedzenia z oparciem
- okno dla dostatku naturalnego światła
- przyjemne, stłumione oświetlenie (na przykład lampa stojąca) na wieczór
- stolik do odkładania picia, kanapek lub notesu
- mała biblioteczka z zapasem nieprzeczytanych lub niedoczytanych książek
Zaciemnienie przyjazne dla całorocznego czytania
Słoneczko jesienią i w zimie nie bywa zbyt ostre, ale jeżeli chcesz korzystać z kącika do czytania również w innych porach roku, musisz pamiętać też o odpowiednim zaciemnieniu okien. Do czytania jest dobre rozproszone światło z rolet, idealnie z materiałem typu dzień i noc. Pomysły na wykorzystanie rolet dzień i noc znajdziesz tu.
Następną wyborną opcją są żaluzje plisse, których górny i dolny profil można przesuwać według potrzeby i w ten sposób mieć w pomieszczeniu jednocześnie dostatek światła i zaciemnioną tylko tę część, gdzie bezpośrednio świeci słońce.
Ponieważ zaczyna się zima, nie zapomnij zaczerpnąć inspiracji o najlepszych kolorach do wnętrz na ten okres roku w naszym znów aktualnym ubiegłorocznym artykule.