Szukaj
Zrób to sam

Pomysły na kwarantannę: Urządź sobie kącik do czytania

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
917 przeczytanie
Pomysły na kwarantannę: Urządź sobie kącik do czytania
Co z wolnym czasem w listopadzie? Restrykcje rządowe z jednej strony i psująca się pogoda z drugiej wyraźnie ograniczają wybór. Czytanie w wygodnym fotelu i z filiżanką ciepłego napoju należą jednak do czynności, którymi możemy się zajmować w każdych okolicznościach. Jak stworzyć w domu jak najprzyjemniejsze warunki do czytania?

Wytwórz sobie samodzielny kącik do czytania

Jeżeli lubisz czytać na przykład w pokoju dziennym na kanapie, może się zdarzyć, że nie uda Ci się dostatecznie rozluźnić i skupić się na książce – Twoje zmysły atakuje włączony telewizor lub radio, niesprzątnięte naczynia po posiłku lub kosz z praniem czekającym na poskładanie. Mało kto ma do dyspozycji specjalny pokój, który mógłby służyć jako czytelnia lub biblioteka domowa. Podobnie jak w przypadku budowania kącika do pracy możesz jednak rozdzielić większe pomieszczenie japońską ścianą, która zapewni Ci prywatność i spokój do czytania. O innych zaletach japońskich ścian pisaliśmy na przykład w tym artykule.

Czego nie powinno brakować w kąciku do czytania?

  • wygodny fotel lub inny mebel do siedzenia z oparciem
  • okno dla dostatku naturalnego światła
  • przyjemne, stłumione oświetlenie (na przykład lampa stojąca) na wieczór
  • stolik do odkładania picia, kanapek lub notesu
  • mała biblioteczka z zapasem nieprzeczytanych lub niedoczytanych książek

Zaciemnienie przyjazne dla całorocznego czytania

Słoneczko jesienią i w zimie nie bywa zbyt ostre, ale jeżeli chcesz korzystać z kącika do czytania również w innych porach roku, musisz pamiętać też o odpowiednim zaciemnieniu okien. Do czytania jest dobre rozproszone światło z rolet, idealnie z materiałem typu dzień i noc. Pomysły na wykorzystanie rolet dzień i noc znajdziesz tu.

Następną wyborną opcją są żaluzje plisse, których górny i dolny profil można przesuwać według potrzeby i w ten sposób mieć w pomieszczeniu jednocześnie dostatek światła i zaciemnioną tylko tę część, gdzie bezpośrednio świeci słońce.

Ponieważ zaczyna się zima, nie zapomnij zaczerpnąć inspiracji o najlepszych kolorach do wnętrz na ten okres roku w naszym znów aktualnym ubiegłorocznym artykule.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Wskazówka tygodnia
20. marca 2025

Dzień techniki zacieniania przypada na początek wiosny

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
917 przeczytanie
Dzień techniki zacieniania przypada na początek wiosny
21 marca 2025 roku organizacja non-profit ES-SO (European Solar Shading Organisation) ponownie ogłasza „Global Shading Day” (Światowy Dzień Techniki Zacieniania). Celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz polityków najwyższego szczebla na temat korzyści techniki zacieniania w kontekście ochrony zdrowia, ekologii i ekonomii. Wprowadzenie standardów do przepisów budowlanych byłoby logicznym krokiem właśnie teraz, gdy zmiany klimatyczne przyspieszają w nieodwracalny sposób.
Dom i ogród
14. marca 2025

Jakie żaluzje są odpowiednie do okien plastikowych?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
917 przeczytanie
Jakie żaluzje są odpowiednie do okien plastikowych?
Plastikowe okna są dziś szeroko rozpowszechnioną częścią nowoczesnych domów i biur. Jednak aby ich funkcjonalność była maksymalna i jednocześnie pasowały do wnętrza, ważny jest odpowiedni dobór typu zaciemnienia. Żaluzje nie tylko regulują ilość światła w pomieszczeniu, ale zapewniają też izolację cieplną i prywatność. Jakie zatem typy żaluzji są najlepsze do okien plastikowych?