Szukaj
Dom i ogród
4. października 2024

Przygotuj zioła na zimę

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
167 przeczytanie
Przygotuj zioła na zimę
Już zebrałeś w pocie czoła wyhodowane owoce, ale wciąż nie wiesz, co zrobić z ziołami? Poradzimy, ja je przygotować na zimę.

Rośliny dwuletnie przesadź do doniczki

Mniej odporne zioła miałyby problem z mrozem, dlatego przesadź je z grządki do doniczki. Chodzi o zioła, takie jak np. bazylia, oregano, rozmaryn lub trawa cytrynowa. W zimie przemieść doniczki na jasne miejsce i zapewnij ziołom temperaturę około 10 do 20 stopni. A jak często zioła podlewać? Ogólnie obowiązuje, że im chłodniejsze pomieszczenie, tym mniej miałbyś zioła podlewać, i na odwrót. Przy klasycznej temperaturze pokojowej podlewaj zioła raz w tygodniu. Przed każdym podlaniem upewnij się, że ziemia jest sucha.

Najlepszym miejscem do przezimowania ziół jest niewątpliwie ogród zimowy. Możesz też wykorzystać parapet okienny skierowany na południe lub wschód. W doniczce w ciepłym miejscu ziołom będzie dobrze i wytrzymają świeże aż do wiosny.

Rośliny trwałe mogą zostać na grządce

Następnym rodzajem ziół są byliny, które pochodzą ze strefy umiarkowanej, dzięki czemu przetrwają sezon zimowy bez większych problemów. Do roślin trwałych zazwyczaj należy:

  • Pietruszka
  • Szczypior
  • Tymian
  • Lubczyk
  • Melisa

Takie rośliny możesz zostawić w zimie na grządce, ale nie zapomnij o ich ochronie przed mrozem – przykryj je gałęziami iglaków i korą do mulczowania, która zapewni roślinom potrzebną wilgoć.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Zrób to sam
10. lutego 2025

Jak zapakować prezenty dla dzieci? Zrób z nich urocze zwierzątka!

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
167 przeczytanie
Jak zapakować prezenty dla dzieci? Zrób z nich urocze zwierzątka!
Jeśli co roku łamiesz sobie głowę, jak zapakować prezenty dla dzieci pod choinkę, zrób z nich po prostu urocze zwierzątka. Dzieci będą zaskoczone podwójnie.
Motywy sezonowe
6. lutego 2025

Wiosenne zmęczenie

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
167 przeczytanie
Wiosenne zmęczenie
Cierpisz na wiosenne zmęczenie? Nie jest to żaden współczesny fenomen –uczucie braku energii, osłabienia i wyczerpania na przełomie zimy i wiosny odczuwali już nasi przodkowie. Jakie są przyczyny wiosennego zmęczenia i jak z nim walczyć?