Szukaj
Motywy sezonowe
11. stycznia 2024

Przyroda w domu: Czy wypróbujesz projektowanie biofilne?

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
481 przeczytanie
Przyroda w domu: Czy wypróbujesz projektowanie biofilne?
Projektowanie biofilne, które wprowadza do wnętrz naturalne elementy, to rosnący trend nie tylko w pomieszczeniach firmowych, ale także w domach. Nie musisz przy tym mieć w domu całej ściany pokrytej mchem. Na pewno już dziś wykorzystujesz w swoim domu wiele elementów łączących mieszkanie z naturą.

Rośliny domowe i ogrody wertykalne

Projektowanie biofilne opiera się na przekonaniu, że człowiek ma naturalną potrzebę kontaktu z naturą. To podejście projektowe stara się wprowadzić do wnętrza elementy żywej natury lub wykorzystuje materiały imitujące lub przypominające żywą naturę. Pobyt w biofilnych wnętrzach pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie psychiczne i zdrowie.

Zielone rośliny i ogrody wertykalne to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wprowadzenie natury do wnętrz. Żywe rośliny nie tylko wizualnie ożywiają przestrzeń, ale także poprawiają jakość powietrza i wnoszą do domu pozytywną energię. Prawie każdy ma w domu zieloną roślinę w doniczce.

Ogród wertykalny może zająć całą ścianę, ale można go także wbudować w mieszkaniu w formie mniejszej skrzynki mającej zaledwie kilkadziesiąt centymetrów z każdej strony. Nie trzeba się ich bać, mają praktycznie same zalety: nawilżają i oczyszczają powietrze, usuwają dwutlenek węgla, latem chłodzą wnętrze i pochłaniają hałas. Zielone ściany mogą pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, ale można je również wykorzystać jako miniaturowy ogród. Wystarczy po prostu wybrać.

Naturalne kolory i materiały

Poczucie kontaktu z naturą wesprzesz stosując naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy prawdziwa skóra, maksymalnie zachowując ich naturalne powierzchnie i fakturę. Dodatki mogą być ceramiczne lub tekstylne, suszone kwiaty również będą wyglądać naturalnie. Ważną rolę odgrywa także dobór kolorów: ziemiste odcienie, odcienie zieleni i błękitu stanowią podstawę do stworzenia spokojnej i harmonijnej przestrzeni.

Można też pójść o krok dalej i wykorzystać w swoim biofilnym domu naturalne dźwięki i zapachy – albo wykorzystując naturalne dźwięki płynącej wody w wewnętrznych fontannach, wykorzystując nagrania z odgłosami natury, albo wykorzystując dyfuzor lub lampę aromatyczną z naturalnymi olejkami aromatycznymi.

Dostęp do naturalnego światła

Wystarczająca ilość naturalnego światła to kluczowy element biofilnego projektowania – zielona ściana oświetlona świetlówkami wygląda nienaturalnie. Swobodne przenikanie światła do wnętrza zapewniają m.in. duże okna i przepuszczalne zaciemnienie, na przykład żaluzje plisse lub japońskie ściany. Miękkie i przyjemne światło w połączeniu z innymi biofilnymi elementami we wnętrzu pomoże zredukować stres i sprawi, że dom będzie dla nas oazą spokoju i dobrego samopoczucia.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
7. kwietnia 2025

Wybór siatki przeciw owadom: praktyczny przewodnik

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
481 przeczytanie
Wybór siatki przeciw owadom: praktyczny przewodnik
Jeszcze zanim się na dobre ociepli, poznamy przychodzącą wiosnę według obecności much i innych owadów. I znów człowiek boi się włączyć światło z otwartymi oknami. Przy tym można to zrobić inaczej – założenie siatki przeciw owadom zasadniczo poprawi jakość życia. Jak wybrać tę właściwą?
Motywy sezonowe
5. kwietnia 2025

Dzień świętego Patryka: Przywitaj wiosnę na zielono

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
481 przeczytanie
Dzień świętego Patryka: Przywitaj wiosnę na zielono
W Irlandii i Stanach Zjednoczonych Dzień świętego Patryka obchodzi się uroczyście, u nas tego święta wciąż za bardzo nie znamy. A przy tym szkoda! Jest to świetna okazja do przyjemnego spędzenia ostatnich chłodnych dni przed wiosną, ozdobienia domu zielenią i stworzenia przyjemnej atmosfery w kręgu rodzinnym i przyjaciół.