Zaciemnienie do okien skrzynkowych lub ościeżnicowych
Ościeżnicowe, czy skrzynkowe? W przypadku obu tych tradycyjnych typów okien otwór okienny posiada dwa samodzielnie otwierane okna: wewnętrzne i zewnętrzne. Oba rodzaje przy tym nie są zamienialne: zewnętrzne okna ościeżnicowe otwierają się zawsze na zewnątrz. Dzięki temu między oknami powstaje miejsce na kwiaty lub inne dekoracje, wadą jest konieczność starannego zabezpieczenia skrzydeł zewnętrznych przed rozbiciem. Skrzydła zewnętrzne i wewnętrzne okien skrzynkowych zazwyczaj otwierają się do wewnątrz, więc miejsce między nimi bywa węższe.
Okna ościeżnicowe lub skrzynkowe zazwyczaj instaluje się w zabytkowych budynkach lub tam, gdzie chcemy uzyskać tradycyjny, historyzujący wygląd. Z powodów technicznych nie da się do nich instalować żaluzji wewnętrznych obsługiwanych łańcuszkiem, zresztą do tych okien nie nadają się też estetycznie. Jeżeli jednak preferujesz żaluzje poziome, wybierz takie, które umożliwiają obsługę sznurkiem i drążkiem, jak na przykład model System 25.
Chyba najbardziej stylowym sposobem zaciemnienia okien dwuskrzydłowych są rolety wewnętrzne – w przypadku okien ościeżnicowych można je schować również między okna. Jeżeli nie pozwala na to inspektor ochrony zabytków, do dobrego zaciemnienia można przed okna ościeżnicowe zainstalować też rolety zewnętrzne.
Nietypowe okna rozwiążą żaluzje pionowe lub plisse
Potrzebujesz zaciemnić trójkątne, okrągłe lub inne niestandardowe okno? Zapomnij o roletach wewnętrznych: mechanizm nawijania musi być w pozycji poziomej i szerokość materiału jest logicznie zawsze jednakowa. Ale żaluzje poziome już zainstalujesz również do okien o nietradycyjnych kształtach – modele Isolite i Isolite Plus mają w ofercie również nietypowe rozwiązania dla okien łamanych lub ukośnych. Idealnym rozwiązaniem również do okien trójkątnych lub w inny sposób niesymetrycznych jest „harmonijka“ plisse, ewentualnie żaluzja pionowa z pochyłą szyną i lamelami różnej długości.