Szukaj
Dom i ogród
5. lutego 2024

Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
503 przeczytanie
Wybieramy rośliny do ogrodu zimowego
Marzysz o pięknym ogrodzie zimowym, którym będziesz się cieszyć cały rok? Tajemnica polega na odpowiednim wyborze roślin. Jak to zrobić?

Wybierając rośliny do oranżerii trzeba rozważyć, czy ogród jest ogrzewany, czy nie. Temperatura ma ogromny wpływ na żywotność naszych roślin.

Jeżeli nie ogrzewasz ogrodu

Jeżeli nie ogrzewasz ogrodu, możesz rozejrzeć się po roślinach subtropikalnych. Typowa temperatura w ogrodzie zimowym wynosi od 5 do 10 stopni. Ważne jest, aby w nocy temperatura była nieco niższa. W nieogrzewanym ogrodzie można zasadzić na przykład cytrusy, drzewa figowe, eukaliptus, gardenię, marakuję czy biały imbir. Nieogrzewany ogród zimowy nadaje się do przezimowania pelargonii, które na zewnątrz nie przeżyłyby.

Jeżeli ogrzewasz ogród zimowy

W ogrzewanym ogrodzie temperatura waha się od 16 do 26 stopni. Ogrzewany ogród zimowy cechuje wysoka wilgotność. Takie środowisko jest podobne do klimatu tropikalnego. Według tego możesz wybierać rośliny - dbaj tylko o to, aby taka sama temperatura była też w nocy. Jedną z rzeczy, które rośliny tropikalne źle znoszą, są wahania temperatury. Do ogrzewanego ogrodu zimowego nadają się w szczególności orchidee, bromeliady, jaśmin pomarańczowy, kardamon, zawilec itp. Można także zasadzić bananowiec, ozdobny imbir lub drzewo kawowe.

Rośliny tropikalne są bardzo delikatne i zbyt duże nasłonecznienie może je spalić. Dlatego latem zaleca się zaciemnienie ogrzewanego ogrodu zimowego żaluzjami zewnętrznymi lub roletami tekstylnymi. W firmie ISOTRA zalecimy technikę zaciemniającą przeznaczoną specjalnie do ogrodu zimowego.


 

Najnowsze

Zrób to sam
10. lutego 2025

Jak zapakować prezenty dla dzieci? Zrób z nich urocze zwierzątka!

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
503 przeczytanie
Jak zapakować prezenty dla dzieci? Zrób z nich urocze zwierzątka!
Jeśli co roku łamiesz sobie głowę, jak zapakować prezenty dla dzieci pod choinkę, zrób z nich po prostu urocze zwierzątka. Dzieci będą zaskoczone podwójnie.
Motywy sezonowe
6. lutego 2025

Wiosenne zmęczenie

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
503 przeczytanie
Wiosenne zmęczenie
Cierpisz na wiosenne zmęczenie? Nie jest to żaden współczesny fenomen –uczucie braku energii, osłabienia i wyczerpania na przełomie zimy i wiosny odczuwali już nasi przodkowie. Jakie są przyczyny wiosennego zmęczenia i jak z nim walczyć?