Szukaj
Zrób to sam

Życiowe zmiany: Jak urządzić studencki pokój w akademiku lub wynajętym mieszkaniu

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
728 przeczytanie
Życiowe zmiany: Jak urządzić studencki pokój w akademiku lub wynajętym mieszkaniu
W życiu zazwyczaj kilka razy przeprowadzamy się lub nowo urządzamy dotychczasowe mieszkanie. W pierwszej części naszego serialu dowiecie się, jak urządzić pierwsze samodzielne studenckie mieszkanie.

Przede wszystkim tanio

Najczęstszym studenckim mieszkaniem będzie pokój w akademiku lub we wspólnym mieszkaniu. Również ci szczęśliwsi, którzy mogą mieszkać w garsonierze, lub na przykład nieużywanym rodzinnym mieszkaniu, będą mieli taki sam priorytet: wyposażenie musi być jak najtańsze.

Na czym nie oszczędzać? Na materacu i krześle do pracy

Młodzi ludzie być może potrafią się wyspać zupełnie wszędzie i siedzieć przy komputerze na przykład na krześle kuchennym, ale plecy to pamiętają i za kilkadziesiąt lat nam to przypomną. Siedzenie przy stole do pracy powinno spełniać kryteria ergonomiczne – łokcie i kolana powinny być wygięte pod kątem prostym. Minimalnie krzesło, ale lepiej również stół do pracy powinny być nastawne na wysokość. Zazwyczaj, kiedy stół ma stałą wysokość, będzie być może potrzebny podnóżek.

Materac wybierajcie według wagi ciała oraz według tego, czy śpicie na plecach, na boku, lub na brzuchu. Materace do spania na plecach są najtwardsze, do spania na brzuchu najbardziej miękkie. W wyborze są też ważne osobiste preferencje: niektórzy wolą spać na miękkim materacu, inni na twardym. Najczęściej jest wybierana gąbka lub materac sprężynowy. Sprężynowy lepiej oddycha, nadaje się do bardziej wilgotnego środowiska i dla tych, którym bywa w nocy gorąco. Materace gąbkowe nadają się do wszystkich typów rusztów i można wybierać z kilku rodzajów gąbki, z czym jest też związana cena.

Miejsca do układania rzeczy i dekoracje: z drugiej ręki czy za półdarmo

Zaoszczędzić da się na szafach, stolikach i komodach. Przeważnie na nie nie są kładzione zbyt wysokie wymagania i jednocześnie nie zakłada się, że wytrzymają długo. W zależności od sytuacji osobistej i preferencji te meble można kupić bądź w komisie, lub w sklepach z tanimi meblami z płyty wiórowej.

Nie zapomnijcie też o oświetleniu i zaciemnieniu

Dobra lampka zasadniczo nie zrujnuje i przyda się podczas nauki wieczorami. Urządzając kącik do nauki nie zapomnijcie o dobrym dostępie światła – nie tylko sztucznego, ale również naturalnego. Praworęcznym słońce i lampa powinny świeci z lewej strony, aby nie zasłaniali miejsca racy ręką, chociaż w przypadku pracy wyłącznie na komputerze różnice zacierają się. Na stół powinno padać rozproszone światło, które najlepiej zapewnią żaluzje plisse. W chwili, kiedy liczycie każdy grosz, do zaciemnienia dobrze posłużą też sprawdzone i przystępne cenowo żaluzje poziome.

Jeżeli macie odłożone jakieś pieniądze, inwestujcie je do zaciemnienia zewnętrznego. Tylko rolety przedokienne lub żaluzje zewnętrzne z kształtem lameli dokładnie zapadającym do siebie zapewnią zupełne ciemności i niezakłócony sen. A dobry sen jest prawie niezbędny dla pomyślnych studiów.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
9. stycznia 2025

Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki w zimie?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
728 przeczytanie
Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki  w zimie?
Chociaż w styczniu nic nie rośnie, ogrodnik ma program na cały rok. O czym w styczniu nie wolno zapomnieć, aby ogród nam się odwdzięczył?
Dom i ogród
8. stycznia 2025

Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
728 przeczytanie
Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!
Jeżeli mieszkasz w bloku i masz okna na południe lub na zachód, na pewno to znasz: w lecie wraz z budzącym się dniem i przybywającym upałem w mieszkaniu praktycznie nie da się mieszkać. Wietrzenie nie pomaga a zaciemnienie wewnętrzne już nie radzi sobie z rozpalonym oknem. Rolety przedokienne co prawda odbijają promienie słońca, ale nie przepuszczają dziennego światła.