Najprościej: zostawić choinkę obok pojemnika na śmieci
Ten wariant jest najłatwiejszy i bez kłopotów: odłóż choinkę w miejscu na odpad komunalny lub w innym wyznaczonym miejscu, gdzie śmieciarze mogą ją załadować z innymi choinkami – więcej informacji uzyskasz na ogłoszeniach domowych lub tablicach ogłoszeniowych władz lokalnych. Miasto zazwyczaj zrębkuje i kompostuje choinki, lub odwozi na wysypisko odpadu biodegradowalnego, ewentualnie spali. Niektóre miejscowości wymagają rozcięcia grubszych pni – dowiesz się na przykład w Internecie, jak to jest u was.
Rozbierając podłóż pod choinkę folię lub kawałek kartonu, przede wszystkim, jeżeli ją będziesz ciąć. Tak zminimalizujesz nieporządek i rozsypane igły.
Nie tylko dla ogrodników: gałęzie można kompostować, pień zrębkować lub spalić
Właściciele ogrodu mogą wykorzystać część gałęzi do przykrycia grządek przed mrozem; podobnie można chronić delikatne rośliny w skrzynkach balkonowych. Pocięte gałęzie lub całą choinkę można zrębkować z pomocą rębarki i kompostować, suchy pień i gałęzie można też pociąć i spalić w piecu lub kominku.
Starannie rozebrana: przysmak dla kóz
Od czasu do czasu można przeczytać, że choinki wozi się do ogrodów zoologicznych jako przysmak dla zwierząt. Dotyczy to jednak tylko tych niesprzedanych, które nigdy nie były zdobione – ryzyko zapomnianego haczyka lub ozdoby jest zbyt wielkie. Jeżeli Twoja choinka jest jeszcze zielona i chciałbyś nią nakarmić zwierzęta, rozbierz ją bardzo starannie i zawieź po uzgodnieniu hodowcy kóz.
Dla twórczych osób: rzeźbiona kopyść lub jasełka
Drewno z choinki może być aż za bardzo wyschnięte, ale i tak grubsze części pnia można wykorzystać do rzeźbienia drobnych figurek, na przykład do jasełek, a wierzchołek na przykład na ubijak do piany. Utnij wierzchołek choinki – ważne jest górne rozgałęzienie i około 30 cm pod nią. Z pierwszego węzła gałęzi będzie część mieszająca; powinny być jak najrówniejsze i chociaż w przybliżeniu jednakowej grubości. Skróć gałązki na kilka centymetrów, usuń z całego ubijaka korę i wygładź papierem ściernym. Ubijak jest nie tylko praktyczny, ale może też służyć jako oryginalna dekoracja w kuchni.
Najpewniejszy sposób: punktu zbioru odpadu
Jeżeli nie udało się dobrze rozebrać choinki (na przykład w gałęziach zostały zaplątane tzw. anielskie włosy), ewentualnie jest mocno czymś zanieczyszczona, raczej zapakuj ją do worka i odwieź ją do miejscowego punktu zbioru odpadu – tam już sobie z nią poradzą. Do punktu zbioru odpadu oddaje się też sztuczne choinki, których już nie chcesz dalej używać: nie wyrzucaj ich do pojemnika na tworzywa sztuczne, ani do odpadu mieszanego.
Jeżeli już w przyszłym roku nie chcesz martwić się, jak się pozbyć choinki, możesz kupić lub wypożyczyć żywą choinkę w doniczce. Jeżeli nie masz ogrodu, idealne jest właśnie wypożyczenie – specjalne wypożyczalnie choinek przywiozą ją przed świętami a po świętach znów odwiozą.