Szukaj
Motywy sezonowe
29. października 2024

Co z dziećmi w domu w październiku, kiedy nie wyjdzie pogoda?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
44 przeczytanie
Co z dziećmi w domu w październiku, kiedy nie wyjdzie pogoda?
Deszczowy i nieprzyjemny październikowy weekend lub nieoczekiwane ferie. Co zrobić, jeżeli chcieliście zrobić wycieczkę, ale pogoda nie sprzyja? Pomysły na jesienne czynności z dziećmi pod dachem.

Ferie jesienne w tym roku przedłużono na cały tydzień, ograniczona jest też większość aktywności wolnoczasowych, które są możliwe poza domem. Jeżeli więc nie będzie pogody na wyprawę do lasu lub do przyrody, zainspiruj się naszym artykułem z wiosny lub nowymi, jesiennymi pomysłami.

Podnieś dzieci z kanapy: labirynt ze sznurka i teatr domowy

Niewybiegane dzieci bywają ponure i nieprzyjemne. Ponadto zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, gdzie jest problem i chcą zostać schowane w swoim pokoju przy jakiejś pasywnej zabawie. Spróbuj podnieść je z kanapy labiryntem ze sznurka.

Na domowy „laserowy“ labirynt potrzebujesz tylko wąskiego korytarza, papieru krepowego i taśmy malarskiej – zwykła taśma izolacyjna mogłaby uszkodzić ściany. Naciągnij papier zygzakiem od ściany do ściany tak, aby przejście przez labirynt nie było zbyt łatwe (tzn. aby nie dało się po prostu pełzać pod nim), ale jednocześnie aby dziecko mogło pokonać przeszkodę. Zadanie jest jasne – dostać się na drugą stronę korytarza bez zerwania taśmy.

Jeśli nie masz odpowiedniego korytarza lub amatorów labiryntów, zaproponuj dzieciom, aby przygotowały przedstawienie teatralne – zdobyły lub zrobiły kukiełki, wybudowały scenę i wymyśliły temat. Dzieci będą się bawić przygotowując a Ty oglądając!

Spokojniejsze czynności: malowanie na szkło lub turniej w grach planszowych

Z dziećmi, które lubią malować i tworzyć, nie ma problemu – ale te, które unikają kredek, możesz skusić na przykład jesiennymi dekoracjami tworzonymi z pomocą pisaków dmuchanych. Nazbieraj napadanych liści o ciekawych kształtach, przyłóż je do papieru i dmuchaj przez nie pisakami. Powstanie biały obryz liścia obramowany wybranym kolorem pisaka. Jeżeli nie masz pisaków dmuchanych, możesz pryskać farbą z pomocą szczoteczki do zębów.

Jesień kusi też do zdobienia okien przylepianymi obrazkami żelowymi. W naszym artykule znajdziesz szczegółową instrukcję. A jeżeli lubisz grać z dziećmi w gry planszowe, spróbuj zorganizować turniej – w mniejszej rodzinie wybierz system każdy z każdym a wyniki zapisuj do tabeli (za każde zwycięstwo jest punkt), jeżeli jest was więcej, użyj „pająka” turniejowego. Turniej można zorganizować w jedną grę, lub przed każdym spotkaniem wybrać inną grę planszową.

Przyroda w domu: wyhoduj rzerzuchę lub kiełki grochu

Wykiełkuj rzeżuchę, groszek lub inne nasiona - dzieci będą z przyjemnością obserwować, jak rosną rośliny, a następnie mogą pokroić rzeżuchę na kromkę chleba posmarowaną masłem lub na przykład na gotowane. Z groszku można przygotować staroczeski prażony kiełkujący groszek.

Przepis na prażony staroczeski groszek

Przebrany suszony groch (całe ziarna) nasyp do szklanki i zalej wodą dwa razy wyżej od grochu. Zaczekaj, aż napęcznieje, 24 godziny, zlej wodę, przepłucz świeżą wodą i w zakrytej szklance bez wody zostaw na następne 24 godziny. Trzeciego dnia znów przepłucz i możesz zostawić jeszcze jeden dzień, albo przygotować od razu – na groszkach powinny być kiełki o długości 0,5–1 cm. Kiełkujące nasiona smaż na maśle 3–5 minut, aż będą chrupiące, posól i popieprz i podawaj w misce z łyżką. Możesz też podawać je surowe w sałatce.

Dzieci w kuchni: domowe herbatniki

To, że dzieci lubią piec i pomagać w kuchni, pokazaliśmy już w naszym wiosennym artykule. Znajdziesz w nim też kilka sprawdzonych przepisów i pomysłów na gotowanie z dziećmi. Teraz jesienią możecie też upiec na przykład domowe herbatniki.

Domowe herbatniki koka

  • 240 g zwykłej mąki
  • 220 g masła
  • 2 żółtka
  • 100 g cukru pudru
  • 1 cukier waniliowy
  • 2 łyżki kakao
  • 100 g wiórków kokosowych

Odstane w cieple masło utrzeć z obydwoma cukrami. Dodać żółtka i po częściach zarobić mąkę, kokos i kakao. Około pół godziny odłożyć ciasto do lodówki, nagrzać piekarnik na 180 °C i formować ciastka – małe kuki ciasta rozgniatać na blasze widelcem, powstanie placuszek z wzorem bardzo podobnym do kupowanych herbatników koka. Piec 15 minut i zostawić do ostygnięcia na blasze.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
9. stycznia 2025

Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki w zimie?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
44 przeczytanie
Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki  w zimie?
Chociaż w styczniu nic nie rośnie, ogrodnik ma program na cały rok. O czym w styczniu nie wolno zapomnieć, aby ogród nam się odwdzięczył?
Dom i ogród
8. stycznia 2025

Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
44 przeczytanie
Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!
Jeżeli mieszkasz w bloku i masz okna na południe lub na zachód, na pewno to znasz: w lecie wraz z budzącym się dniem i przybywającym upałem w mieszkaniu praktycznie nie da się mieszkać. Wietrzenie nie pomaga a zaciemnienie wewnętrzne już nie radzi sobie z rozpalonym oknem. Rolety przedokienne co prawda odbijają promienie słońca, ale nie przepuszczają dziennego światła.