Szybkie miękkie pierniczki
Podczas przygotowania pierniczków lub innych słodyczy dzieci mogą dosypywać zważone składniki do ciasta, wałkować i kroić. Przygotuj foremki z wiosennymi motywami – jajka, kurczęta, zajączki lub owieczki.
Ciasto na pierniczki
- 500 g mąki tortowej
- 200 g cukru pudru
- 100 g ciekłego miodu
- 100 g masła
- 2 jajka
- 1 łyżeczka sody
- 1–2 łyżka kakao
- 1 łyżka przyprawy do pierników
Sypkie surowce starannie zamieszamy. W drugiej misce utrzemy miękkie masło z cukrem i miodem, dodamy jajka i wyrobimy suchą masę – ręcznie lub z pomocą miksera. Ciasto odleżymy jeden lub dwa dni w lodówce w torebce foliowej lub folii spożywczej.
Drugiego lub trzeciego dnia wałkujemy ciasto na grubość ok. 5 mm i wykrajamy dowolne kształty. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia pieczemy na 170 °C w przybliżeniu 10 minut, po więcej niż 12 minutach grozi, że pierniczki przepieką się i stwardnieją. Zaraz po upieczeniu natrzemy zmiksowanym jajkiem i po ostygnięciu możemy zdobić klasyczną polewą z białka, lub na przykład czekoladą. Pierniczki są od razu miękkie i dzieci bardzo je lubią.
Rogale
Co prawda dziś można je kupić przeważnie pakowane, wiele rodzin preferuje jednak domowe pieczywo.
Ciasto na rogale
- 500 g mąki tortowej
- 60 g smalcu, masła lub oleju
- 300 ml wody
- 5 gramów soli
- 1/2 łyżeczki cukru
- 15 g drożdży
- + mak lub sól gruboziarnista do posypania
Drożdże zmieszamy ze 100 ml letniej wody, cukrem łyżką z odmierzonej ilości mąki na zakwas. Odczekamy około dziesięciu minut - masa powinna tworzyć pęcherzyki, jeżeli „nie żyje“, będziemy potrzebować innych drożdży. Resztę mąki zmieszamy z solą, tłuszcz roztopimy i wraz zresztą wody wszystko włożymy do naczynia robota (ręczne ugniatanie ciasta na rogale jest stosunkowo pracochłonne, jeżeli nie mamy robota, czeka nas sporo pracy z warząchwią). Hakiem do ugniatania dokładnie ugniatamy ok. 10 minut.
Powstałe ciasto zostawimy w ciepłym miejscu na ok. godzinę do wyrośnięcia, dopóki nie podwoi swojej objętości. Formujemy rogale, bułki lub inne kształty, na blasze natrzemy je wodą, posypiemy makiem lub solą i jeszcze zostawimy na 15–20 minut. Pieczemy w piekarniku nagrzanym na 190 °C (lub piecu na gorące powietrze na 170 °C), po upieczeniu zostawimy do ostygnięcia na ruszcie.
Ślimaki z ciasta francuskiego
Następny przepis, który dzieciom smakuje i jednocześnie lubią go przygotowywać: rozwałkowane ciasto francuskie natrzemy keczupem na całej powierzchni, możemy posypać oregano i układamy plasterki szynki i sera tak, aby była pokryta cała dłuższa stron (krótsza podczas rolowania trochę się zmniejszy, dlatego wystarczy ser i szynkę kłaść na przykład tylko do połowy).
Wzdłuż dłuższej strony zrolujemy i (już raczej z pomocą osoby dorosłej) pokroimy ka kółka, które upieczemy na papierze do pieczenia w gorącym piekarniku. Zrolowany rękaw możemy też włożyć do piekarnika cały i pokroić dopiero po upieczeniu – będziemy mieli zamiast ślimaków słony strudel.
Zdobienie kanapek, grzanek i pizzy
Nawet ci najmniejsi mogą nasmarować pieczywo pastą i ozdobić pokrojoną zieleniną. A jeżeli robicie domową pizzę, z ciasta drożdżowego, francuskiego, czy nawet zdrowego ciasta kalafiorowego, będą z entuzjazmem smarować podłoże sosem pomidorowym, posypywać oregano i obkładać serem, szynką i innymi specjałami.