Halloween
Na pierwszym miejscu wspomnimy Halloween nie dlatego, żebyśmy to anglosaskie święto preferowali, ale tylko dlatego, że w kalendarzu jest najwcześniej. Nazwa Halloween pochodzi od skrótu All Hallow’s Eve, to znaczy „wieczór przed świętem Wszystkich Świętych“. Święto Wszystkich Świętych zachodni chrześcijanie obchodzą pierwszego listopada i podobnie, jak na przykład chodzi Święty Mikołaj w przeddzień samego święta św. Mikołaja, również Halloween obchodzimy w przeddzień Wszystkich Świętych.
Halloween przyjął się u nas prawdopodobnie dlatego, że ozdoby z jego okazji są wesołe i proste. Wytwarzanie najróżniejszych niesamowitych dekoracji i wydłubywanie dyni podoba się przede wszystkim dzieciom, ale chodzi o przyjemne odprężenie przed nadchodzącą ponurą zimą również dla dorosłych. Jaskrawe pomarańczowe dynie nie są jednak pierwotną ozdobą na Halloween: pierwotnie drążono rzepę również u nas. W starym celtyckim kalendarzu w nocy z 31 października na 1 listopada panował Samhain, jedno z czterech głównych świąt. Dla Celtów był to okres, kiedy zacierają się granice między światem żywych i światem martwych, zmarli mogą tymczasowo wrócić na ziemię a żywi odwiedzić podświat.
Czy będzie chciał obchodzić Halloween, czy też celtycki Samhain, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś urządził obchody na przykład w ogrodzie, o ile nie przyjdzie prawdziwa słota. A nawet gdyby przyszła, ochroni Was pergola bioklimatyczna z zaciąganym dachem i zaciemnieniem bocznym.
Día de Muertos
W Meksyku i niektórych krajach Ameryki Środkowej i Południowej wspomnienie naszych drogich zmarłych nazywa się po prostu Dniem Martwych. Chodzi o barwne obchody pełne kostiumów kościotrupów, pomarańczowych kwiatów, jadła i picia. Ten fenomen w ostatnich latach spopularyzował też szereg animowanych filmów, na przykład Coco lub Księga życia. Zmarłym rodziny zdobią specjalne ołtarze, gdzie umieszczają ich fotografie i stawiają ulubione dania nieboszczyków. Inspiruj się obrazami z meksykańskich obchodów i wytwórz na przykład obrazek kościotrupa jako dekorację na szybę.
Dzień Zaduszny
Na czeski Dzień Zaduszny przyjdzie kolej dopiero drugiego listopada, po Halloweenie (31. 10.) i święcie Wszystkich Świętych (1. 11.). Czeskie rodziny w tym okresie tradycyjnie odwiedzają cmentarze i porządkują groby swoich krewnych. W weekend zaduszny zazwyczaj wzrasta ruch na drogach a w połączeniu z mgłami i deszczem, które są w tym okresie normalne, grozi większe ryzyko wypadków drogowych. Z tego powodu część ludzi chodzi na cmentarz już w poprzedzający weekend lub w święto Dzień powstania samodzielnego państwa czeskiego (28. 10.), który jest wolny od pracy i są zamknięte sklepy.
Zrób z nami jesienny wieniec, który możesz powiesić na drzwi, albo użyć go jako oryginalnej dekoracji na grób.