Szukaj
Dom i ogród

Pergola, markiza, parasol? Jak zadaszyć i zaciemnić taras

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
952 przeczytanie
Pergola, markiza, parasol? Jak zadaszyć i zaciemnić taras
Taras przy mieszkaniu lub domu jest idealnym miejscem do relaksu i pobytu na świeżym powietrzu od wiosny do jesieni. Aby jednak było tam przyjemnie również kiedy pada lub piecze słońce, trzeba je odpowiednio zaciemnić, ewentualnie zadaszyć. Jakie są możliwości?

Zadaszenie z pomocą pergoli bioklimatycznej

Pergola jest synonimem przyjemnego posiedzenia na zewnątrz. Nie musimy jej budować tylko na tarasie, może znaleźć swoje miejsce również pośrodku ogrodu.

Kto ma pergolę bioklimatyczną, wygrał: aluminiowe lamele można całkowicie zamknąć i chronić się przed deszczem, lub pochylać pod kątem aż 130°. Woda deszczowa w kontrolowany sposób odpływa słupkami. Dach można nawet podzielić na kilka sekcji, w których lamele pochyla się oddzielnie.

Pergolę, która nie jest bioklimatyczna, można zadaszyć z pomocą płyt z poliwęglanu ze stabilizacją UV (bez niej szybko zżółkłyby i popękały). Chronią one przed deszczem, ale przepuszczają światło. Tym nie mniej kanaliki w poliwęglanie często zanieczyszcza pył i dach wygląda „brudny“.

Zaciemnienie tarasu markizą

Chcesz na tarasie więcej powietrza? Markizy tarasowe można łatwo zaciągnąć i poradzą sobie z promieniami słońca i słabym deszczem. Materiały markiz ISOTRA są wodoodporne, chronione przed zabrudzeniem i wyblaknięciem kolorów.

Zaciąganie markizy jest na pewno wygodniejsze niż składanie parasola, kiedy zbliża się wichura. Ponadto, jeżeli czasem zapominasz, można wyposażyć markizę w specjalny czujnik, który po zachodzie słońca sam schowa markizę.

W naszym artykule dowiesz się, czy bardziej pasuje Ci markiza z profilem nośnym, czy bez niego.

Parasol: uwaga na stabilność

Parasol jest prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem zaciemnienia tarasu. Ale uwaga: aby pokrył dostatecznie dużą powierzchnię, parasol musi być też dostatecznie duży. Trzeba go też ustawić między kilka betonowych płytek, nieużywany zawsze złożyć a w przypadku silnego wiatru schować całą konstrukcję, aby wiatr jej nie połamał.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnowsze

Dom i ogród
9. stycznia 2025

Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki w zimie?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
952 przeczytanie
Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki  w zimie?
Chociaż w styczniu nic nie rośnie, ogrodnik ma program na cały rok. O czym w styczniu nie wolno zapomnieć, aby ogród nam się odwdzięczył?
Dom i ogród
8. stycznia 2025

Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
952 przeczytanie
Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!
Jeżeli mieszkasz w bloku i masz okna na południe lub na zachód, na pewno to znasz: w lecie wraz z budzącym się dniem i przybywającym upałem w mieszkaniu praktycznie nie da się mieszkać. Wietrzenie nie pomaga a zaciemnienie wewnętrzne już nie radzi sobie z rozpalonym oknem. Rolety przedokienne co prawda odbijają promienie słońca, ale nie przepuszczają dziennego światła.