Szukaj
Zrób to sam

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i energii

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
3 min.
456 przeczytanie
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu i energii
Ceny energii rosną i każde gospodarstwo domowe będzie musiało szukać sposobu, jak zaoszczędzić. Zobacz, którędy z domu ucieka najwięcej ciepła i pieniędzy.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Podstawą oszczędnego ogrzewania jest nastawienie prawidłowej temperatury. Trzeba też regularnie kontrolować, czy nie są zapowietrzone grzejniki i w razie potrzeby odpowietrzyć je. W oszczędzaniu może nam też pomóc termostat, który będzie utrzymywać niższą temperaturę, kiedy przez dzień nie będzie nikogo w mieszkaniu, i podwyższy ją przed powrotem rodziny do domu.

Za grzejnik można przelepić aluminiową folię, która będzie odbijać ciepło promieniowane z tylnej strony grzejnika z powrotem do pomieszczenia, aby niepotrzebnie nie pochłaniały go ściany. Uwaga też na długie zasłony lub firanki, które niepotrzebnie przeszkadzają w cyrkulacji ciepła. Nie należy też suszyć na ogrzewaniu odzieży.

Koszty ogrzewania pomoże też obniżyć ocieplenie budynku i dobra izolacja okien. Być może zaskoczy Cię, że w oszczędzaniu pomagają też żaluzje zewnętrzne: chronią okno przed mrozem, śniegiem i deszczem i pomagają izolować pomieszczenie od niekorzystnych czynników pogodowych.

W lecie żaluzje zewnętrzne pomagają też oszczędzać koszty klimatyzacji – zapobiegają przegrzewaniu domu promieniami słońca.

Jak zaoszczędzić na gazie

W przypadku ogrzewania gazowego obowiązują wszystkie rady, które podaliśmy w części o ogrzewaniu. Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnym kontrolowaniu kotła gazowego, a w przypadku starego pieca gazowego lepiej wymienić go na nowoczesny kocioł kondensacyjny. Koszty jego zakupu zwrócą się w przybliżeniu już za trzy lata.

Możesz też oszczędzać używając kuchenki gazowej. Nie gotuj na przykład na gazie większej ilości wody – wodę na makaron lub ziemniaki raczej zagotuj w czajniku elektrycznym. Wykorzystuj go też do przygotowania kawy i herbaty. Dobrze dobieraj wielkość garnka do palnika i nie zapominaj o używaniu pokrywek. Piekarnik gazowy możesz wyłączyć kilka minut przed dopieczeniem i wykorzystać nagromadzone ciepło.

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej

Skontroluj wszystkie urządzenia. Czy nie są już stare i nieefektywne? Czy nie można ich całkowicie wyłączać zamiast trybu czuwania? Czy w zamrażarce nie ma warstwy szronu? Czy zawsze wykorzystujesz całą pojemność pralki lub zmywarki? Co możesz, pierz w niższej temperaturze: programy z wyższą temperaturą są energochłonne.

Uważaj też na oświetlenie. Wymień żarówki na oszczędne LED i nie świeć niepotrzebnie – jeżeli wiesz, że do pomieszczenia wrócisz za więcej niż pięć minut, raczej zgaś. Koszty oświetlenia po tym czasie przekroczą nawet włączanie, które wymaga więcej energii.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
7. czerwca 2024

O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
456 przeczytanie
O czym warto pamiętać podczas modernizacji mieszkania
Modernizujesz mieszkanie? Podstawowe rzeczy masz na pewno dobrze przemyślane, proces modernizacji domu lub mieszkania jest jednak pełny ukrytych ryzyk i pułapek. O czym możesz zapomnieć i na co uważać?
Zrób to sam
5. czerwca 2024

Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
456 przeczytanie
Zmiany życiowe – kiedy dzieci wylecą z gniazda
Kiedy dzieci dorosną i wyprowadzą się, rozwiązujemy odwrotny problem, niż przed ich urodzeniem. Zostawić im ich pokój na powroty w przyszłości, czy przebudować do na pracownię, warsztat lub pokój dla gości? A może od razu przeprowadzić się do mniejszego mieszkania? Następny odcinek serialu o zmianach życiowych.