Szukaj
Motywy sezonowe
29. sierpnia 2023

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
413 przeczytanie
Międzynarodowy Dzień Leworęcznych
Leworęcznych jest w populacji około dziesięciu procent, ale nie mielibyśmy o nich zapominać. 13 sierpnia przypominamy sobie właśnie leworęcznych i możliwości, jak ułatwić im codzienne życie.

Jak powstaje leworęczność

Każdy z nas naturalnie preferuje jedną rękę. Prawdopodobnie to, że większość populacji preferuje prawą, jest związane z genami, które mają wpływ na asymetryczny układ ludzkiego ciała (np. serce po lewej stronie, wątroba po prawej). Leworęczność jest wynikiem rozwoju neurofizjologicznego, niektóre teorie łączą je z poziomem testosteronu w okresie ciąży, inne udowadniają, że potomek dwóch leworęcznych rodziców będzie z większym prawdopodobieństwem preferować również lewą rękę.

Społeczeństwo preferuje praworęczność

Skrobak, otwieracz do konserw lub nożyczki. To są przykłady kilku przedmiotów codziennego użytku, które są dostosowane dla praworęcznych i leworęcznych, którzy potrzebują funkcjonować w standardowej „praworęcznej“ kuchni, komplikują życie.

Układ pokoju leworęcznego

Najważniejszą różnicą w urządzeniu pokoju dla leworęcznego jest biurko i jego pozycja względem okna, ewentualnie źródła sztucznego oświetlenia. W przypadku praworęcznych osób ma padać z lewej strony, dzienne światło może też z przodu. Leworęcznym analogicznie powinno świecić zarówno słońce, jak też żyrandole i lampki z prawej strony, aby podczas pisania nie tworzyli cienia.

Stół będzie też być może potrzebny taki, który ma o nieco większy blat, ponieważ leworęczni potrzebują więcej miejsca przewracając strony podręczników i zeszytów podczas pisania. Jeżeli leworęczny ma w pokoju komputer, przyda się mu też specjalna mysz dla leworęcznych, ewentualnie z możliwością przełączania przycisków do trybu praworęcznego lub leworęcznego. Mysz będzie, oczywiście, na lewo od klawiatury.

Zaciemnienie

Również wybierając zaciemnienie można pamiętać o leworęcznych członkach rodziny. Zamiast klasycznych żaluzji poziomych, które obsługuje się łańcuszkiem z jednej strony, można wyposażyć okna w żaluzje plisse. Mają one zazwyczaj przesuwny górny i dolny profil z centralnym uchwytem. Duże okna można na przykład zaciemnić również przesuwnymi japońskimi ścianami. A co żaluzje zewnętrzne lub rolety przedokienne? Zmaganie się z korbką, taśmą lub wyłącznikami na ścianie tam elegancko rozwiązuje możliwość zdalnego sterowania, a nawet połączenie z systemem inteligentnego domu. Pozdrówcie w Dniu Leworęcznych swojego leworęcznego i ułatw mi życie, gdziekolwiek to będzie możliwe.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Dom i ogród
9. stycznia 2025

Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki w zimie?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
413 przeczytanie
Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki  w zimie?
Chociaż w styczniu nic nie rośnie, ogrodnik ma program na cały rok. O czym w styczniu nie wolno zapomnieć, aby ogród nam się odwdzięczył?
Dom i ogród
8. stycznia 2025

Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
413 przeczytanie
Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!
Jeżeli mieszkasz w bloku i masz okna na południe lub na zachód, na pewno to znasz: w lecie wraz z budzącym się dniem i przybywającym upałem w mieszkaniu praktycznie nie da się mieszkać. Wietrzenie nie pomaga a zaciemnienie wewnętrzne już nie radzi sobie z rozpalonym oknem. Rolety przedokienne co prawda odbijają promienie słońca, ale nie przepuszczają dziennego światła.