Szukaj
Dom i ogród
11. sierpnia 2023

O czym trzeba pamiętać wybierając dach dla nowego domu?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
416 przeczytanie
O czym trzeba pamiętać wybierając dach dla nowego domu?
Decydujesz, jaki dach wybrać dla nowego domu? Lepszy jest płaski, czy skośny? I czy dachówka palona jest najlepszym pokryciem? Dowiesz się, jak wybierać i na co uważać.

Dach skośny czy płaski?

Budowa dachu płaskiego (z nachyleniem do 10 °) jest ogólnie tańsza, ponieważ nie trzeba budować zrębu dachu. Dzięki mniejszej powierzchni łatwiej go też dobrze zaizolować i zaoszczędzić pieniądze na ogrzewanie, umożliwia też lepsze wykorzystanie miejsca na ostatnim piętrze domu. Trzeba jednak zadbać o dostateczne nachylenie, aby n a dachu nie powstawały kałuże, oraz o dobre uszczelnienie przede wszystkim spoin i obrzeży.

Dach skośny jest u nas wciąż najpopularniejszy. Jego zaletą jest większa odporność na czynniki pogodowe, mniej obciążone poszycie ma dłuższą żywotność. Wadą jest konieczność konstrukcji zrębu dachu i ograniczenie wewnętrznej przestrzeni poddasza.

Pomiędzy tymi dwoma typami jest dach pulpitowy, jednospadowy. Czasem jest mylony z dachem płaskim, jednak dach pulpitowy ma nachylenie większe niż 10 °. Ma prostą konstrukcję i zapewnia dużo miejsca na okna dachowe, lub na przykład kolektory słoneczne.

Wybór pokrycia dachu

Dachówka palona od dawna należy do najpopularniejszych pokryć dachowych. Jest produkowana z naturalnych materiałów, jest mrozoodporna, ognioodporna, niepalna i odporna na ekstremalne czynniki pogodowe. Na powierzchni dachówki palone mogą być szkliwione lub angobowane, to znaczy mogą mieć cienką powłokę z mieszanki ceramicznej naniesionej na wysuszoną dachówkę i wypaloną wraz z nią. Angobowane dachówki mają gładką powierzchnię matową lub półmatową, w odróżnieniu od szkliwionych wykazujących wysoki połysk.

Oprócz dachówek palonych istnieją też betonowe, których największą zaletą jest wysoka wytrzymałość, żywotność odpowiada w przybliżeniu połowie żywotności dachówki palonej i kosztują o kilkadziesiąt procent taniej. Rośnie też popularność dachów z blachy – wcześniej zarzucano im hałas podczas opadów, ale dzięki postępowi w procesie produkcji i izolacji dachów to już nie jest problemem. Ich wielką zaletą jest niska masa. 

Popularne kolory pokrycia dachu

  • tradycyjny ceglany (klasyczny ciemnoczerwony)
  • czarny
  • brązowy
  • czerwony
  • ciemnoszary

Niska masa jest też zaletą materiałów bitumicznych. Można je bardzo łatwo formować i nie robią hałasu. Często zarzuca się im nieekologiczność, ponadto z masy bitumicznej są wypłukiwane z czasem drobne kamyki, które zatykają rynny, a w miarę zużycia gonty bitumiczne po jakimś czasie brzydko „łysieją“. Następną alternatywą są płyty włóknisto-cementowe.

Jeżeli chcesz być jak najbliżej przyrody, możesz rozważyć naturalne pokrycie dachu, np. strzechę, łamane gonty drewniane lub łupek. Strzecha ma wyborne właściwości izolacyjne i wytrzyma nawet 40 lat, gonty w zależności od typu i utrzymania wytrzymają od 30 do 60 lat. Łupek, co prawda, należy do cięższych materiałów, ale jest mrozoodporny i odporny na wiatr i deszcz.

Okna dachowe i ich zaciemnienie

Nie zapomnij o zaciemnieniu okien dachowych – do wyboru jest wiele wariantów, od zewnętrznych rolet ekranowych Screen Sky poprzez żaluzje wewnętrzne, rolety lub plisse

Specjalnie do okien dachowych są przeznaczone żaluzje V-lite lub rolety R-lite, przejrzysty artykuł o możliwościach zaciemnienia okien dachowych znajdziesz tu.

Do okna dachowego można zainstalować również żaluzje pionowe, jeżeli są prowadzone w dwóch listwach (system plafond).

Zielone dachy

Zielony dach to taki, który przynajmniej częściowo jest pokryty ziemią (lub substratem ogrodniczym) i roślinami. Trawiaste dachy nie są tylko modą ostatnich lat – już od stuleci można je spotkać na przykład w Skandynawii. Do ich zalet należy lepsza izolacja cieplna i dźwiękowa, wychwytują szkodliwe substancje z powietrza i produkują tlen, można na nich uprawiać kwiaty a nawet warzywa. Wadą są wyższe wymagania co do konstrukcji nośnej i doskonałej izolacji dachu.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
7. kwietnia 2025

Wybór siatki przeciw owadom: praktyczny przewodnik

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
416 przeczytanie
Wybór siatki przeciw owadom: praktyczny przewodnik
Jeszcze zanim się na dobre ociepli, poznamy przychodzącą wiosnę według obecności much i innych owadów. I znów człowiek boi się włączyć światło z otwartymi oknami. Przy tym można to zrobić inaczej – założenie siatki przeciw owadom zasadniczo poprawi jakość życia. Jak wybrać tę właściwą?
Motywy sezonowe
5. kwietnia 2025

Dzień świętego Patryka: Przywitaj wiosnę na zielono

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
416 przeczytanie
Dzień świętego Patryka: Przywitaj wiosnę na zielono
W Irlandii i Stanach Zjednoczonych Dzień świętego Patryka obchodzi się uroczyście, u nas tego święta wciąż za bardzo nie znamy. A przy tym szkoda! Jest to świetna okazja do przyjemnego spędzenia ostatnich chłodnych dni przed wiosną, ozdobienia domu zielenią i stworzenia przyjemnej atmosfery w kręgu rodzinnym i przyjaciół.