Najważniejsza rada: zostaw sobie rezerwę czasową i finansową
Zawsze znajdą się ukryte lub dodatkowe nieplanowane wydatki. Nie pozwól na to, aby w trakcie modernizacji zabrakło pieniędzy – zawsze zostaw co najmniej 10, lepiej 15–20 % rezerwy finansowej. Podobna zasada dotyczy też czas trwania modernizacji: nie planuj bez rezerwy, licz się z rezerwą czasową na przykład na wypadek sytuacji, kiedy wybranego materiału akurat nie będzie do dyspozycji.
Jeżeli modernizujesz tylko pomieszczenia wewnętrzne, wskazane jest zaplanowanie akcji na miesiące zimowe. Rzemieślnicy miewają mniej pracy, łatwiej z nimi uzgodnić termin a prace mogą być nieco tańsze, niż w sezonie.
Energia elektryczna: dobrze wymierz gniazdka
Niewiele osób planując instalację elektryczną myśli o tym, gdzie będzie stać pralka, lub ilu urządzeń może jednocześnie używać na segmencie kuchennym. Planowanie gniazdek opłaci się – nieprzyjemne jest stwierdzenie po paru miesiącach, że aby użyć robota kuchennego trzeba odłączać od gniazdka czajnik elektryczny, albo, że w ulubionym miejscu na deskę do prasowania nie ma do czego podłączyć żelazka.
Kuchnia: chciej łatwego utrzymania
Podstawowa zasada planowania kuchni polega na tym, że trzy główne strefy (przechowywanie żywności, gotowanie i mycie naczyń) powinny być jak najbliżej siebie i dobrze wzajemnie dostępne – zazwyczaj tworzą trójkąt, którego boki powinny być jak najkrótsze. Najnowsze trendy w kuchni i innych pomieszczeniach zmapowaliśmy dla Ciebie w ubiegłym roku.
Zasady planowania kuchni
- dobrze dobierz wysokość blatu roboczego (wysocy ludzie potrzebują wyższego blatu i na odwrót)
- zmywarkę umieść w pobliżu zlewu dla ułatwienia manipulacji z naczyniami
- kuchenka powinna mieć z obu stron dostateczne miejsce do odkładania (co najmniej 40 cm)
- jest wygodniejsze, ale również bezpieczniejsze, kiedy piekarnik jest na wysokości około 90 cm nad podłogą
- pamiętaj o dostatku miejsc do przechowywania i gniazdek elektrycznych
Aby kuchnia wyglądała czysto i nie wymagała nadmiernego utrzymania, zwróć uwagę również na powierzchnie. Na ciemnych lakierowanych drzwiczkach szafek będzie widać każdy odcisk palca i będzie trzeba nieustannie czyścić. Zaskakująco szybko brudzi się jasny granitowy zlew i blat z jasnego sztucznego kamienia. Brud, jak na przykład osady od herbaty, szybko na nich zostaje i źle się czyści – często trzeba użyć łubu lub sody oczyszczonej.
Wymiana okien: pamiętaj też o zaciemnieniu
Czasem zamiast wymiany okien opłaci się odnowić stare. O wyborze okien pisaliśmy szczegółowo tu – niezależnie od tego, jakie wybierzesz, powinieneś pamiętać o dostatecznym wietrzeniu, ponieważ nowe okna na pewno będą szczelniejsze niż stare. Co prawda, zapobiega to stratom ciepła i będą zatrzymywać lepiej hałas z zewnątrz, ale ze względu na ograniczoną wymianę powietrza może dochodzić do rozwoju pleśni. Wietrzenie jest ważne zwłaszcza po użyciu kabiny prysznicowej lub wanny.
Jak już wymieniasz okna, rozważ od razu zakup rolet lub żaluzji zewnętrznych. Łatwiej jest od razu wyposażyć okna w kasetę rolety - unikniesz wizyty rzemieślników dwa razy.