Szukaj
Dom i ogród
3. września 2024

Pergola, altana lub weranda: czy poznasz różnicę i wiesz, jak powstały?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
262 przeczytanie
Pergola, altana lub weranda: czy poznasz różnicę i wiesz, jak powstały?
Przyjemne miejsce do siedzenia pod pergolą lub w ogrodowej altanie sprawi radość każdemu. Spróbuj zgadnąć, w jakim kraju i kiedy ich ludzie zaczęli używać jako pierwsi? A z jakiego języka pochodzi słowo weranda?

Już starożytni Rzymianie …

Być może jako dziecko podobało ci się to stwierdzenie, które potrafiło umiejscowić początki praktycznie czegokolwiek w starożytnym Rzymie. W przypadku pergoli jest to jednak uzasadnione. Pierwsze pergole są naprawdę udokumentowane ze starożytnego Rzymu, w przybliżeniu dwieście lat przed naszą erą.

Chodziło, oczywiście, o pergole drewniane a w starożytnym Rzymie używano ich jako altanek spacerowych oraz podparcia dla winorośli, przede wszystkim na drogach dojazdowych do rezydencji. W czasach nowożytnych wzmianki o pergolach spotykamy już w połowie XVII w., później jednak rozpowszechnił się trend ogrodów z minimalną ilością sztucznych konstrukcji, a nowy wzrost popularności pergoli nastąpił dopiero na przełomie XIX i XX wieku.

Słowo pergola pochodzi od łacińskiego pergula, które tłumaczy się jako zadaszenie, przedłużenie dachu lub balkon.

Współczesnym trendem są pergole aluminiowe, przede wszystkim bioklimatyczne z obrotowymi lamelami dachowymi. Pergola ARTOSI, którą opracowaliśmy bezpośrednio w firmie ISOTRA, spełnia najwyższe wymagania użytkowników – na przykład dach można podzielić na więcej sekcji, w których lamele można pochylać niezależnie.

Skonfiguruj własną pergolę ARTOSI.

Altany ogrodowe – odpoczynek pośrodku ogrodu

Altany ogrodowe pochodzą ze starożytnego Orientu, gdzie pełniły funkcję małych świątyń pośrodku rozległych ogrodów. W Europie stały się popularne w okresie baroku i romantyzmu jako miejsca odpoczynku lub spotkań zakochanych par. Czasami rozróżnia się altanę ze stałymi ścianami i altanę otwartą, ale często te dwa terminy są mylone.

Jeśli masz mniejszy ogród i potrzebujesz schronienia tylko od czasu do czasu, zamiast altany możesz kupić tekstylny namiot ogrodowy „imprezowy”. Jednak w ogrodzie nie może być zbyt wietrznie.

Weranda – spokojne miejsce do posiedzenia bezpośrednio w domu

Zadaszona dobudówka, która jest zawsze bezpośrednią częścią domu. Często oszklona, ale może być też otwarta – to jest weranda. W języku angielskim czasem można się spotkać z brzmieniem verandah, które wskazuje na związek z Indiami. W języku hindi weranda pojawiła się prawdopodobnie poprzez portugalską varandę, która pierwotnie oznaczała długi balkon lub taras. Werandy rozpowszechniły się w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku w architekturze australijskiej i kreolskiej. Tam znajdziemy werandy przeważnie otwarte i często z balustradą. 

W naszym kraju są one przeważnie oszklone i częściej spotykamy je w domkach letniskowych i innych obiektach rekreacyjnych, w zwykłych domach jednorodzinnych występują raczej rzadko.

Jak wykorzystać werandę?

  • jeśli stanowi część wejścia do domu, można w niej umieścić szafkę na buty
  • wyposaż ją w ławki lub fotele i uzyskasz przytulną czytelnię lub miejsce dla gości
  • jeśli zmieści się na niej stół, nic nie stoi na przeszkodzie, aby od wiosny do jesieni używać jej jako jadalni
  • weranda z oszklonymi ścianami może służyć jako ogród zimowy – dobre miejsce na rośliny pokojowe
  • może służyć jako wystawa przedmiotów dekoracyjnych lub kolekcjonerskich, obrazków i figurek
  • umieść na niej legowisko dla psa – będzie chroniony przed deszczem i wiatrem, ale przy tym będzie cały czas „pilnować“

A jeżeli nie masz werandy? Z pomocą zaciemnienia roletami Weranda możesz „stworzyć“ werandę z jakiejkolwiek pergoli lub ogrodu zimowego. Rolety zatrzymują słońce i odbijają światło, pomagając chronić konstrukcję budynku.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
9. stycznia 2025

Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki w zimie?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
262 przeczytanie
Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki  w zimie?
Chociaż w styczniu nic nie rośnie, ogrodnik ma program na cały rok. O czym w styczniu nie wolno zapomnieć, aby ogród nam się odwdzięczył?
Dom i ogród
8. stycznia 2025

Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
262 przeczytanie
Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!
Jeżeli mieszkasz w bloku i masz okna na południe lub na zachód, na pewno to znasz: w lecie wraz z budzącym się dniem i przybywającym upałem w mieszkaniu praktycznie nie da się mieszkać. Wietrzenie nie pomaga a zaciemnienie wewnętrzne już nie radzi sobie z rozpalonym oknem. Rolety przedokienne co prawda odbijają promienie słońca, ale nie przepuszczają dziennego światła.