Wielkie wiosenne sprzątanie: postępowanie i strategia
Podajemy instrukcję gruntowego sprzątania jesiennego. Z wiosennym sprzątaniem będzie podobnie.
Postępujemy od sufitu do podłogi. Wymieciemy pajęczyny, wytrzemy kurz na górnych szafkach i framugach drzwi, wyczyścimy żyrandole. Wypierzemy zasłony i firanki, ewentualnie wyczyścimy technikę zaciemniającą, jeżeli tego potrzebuje. Żaluzje poziome trzeba czasem czyścić po jednej lameli, natomiast rolety lub żaluzje plisse oczyszczają się od kurzu podczas używania i czyszczenie nie bywa konieczne.
Jak czyścić żaluzje zewnętrzne, przeczytasz w tym artykule.
Skontrolujemy ściany, wyczyścimy wyłączniki, umyjemy drzwi i klamki. Możemy obrócić materace i wymienić kołdry na cieńsze letnie. Na zakończenie odkurzymy i wytrzemy, raczej po staremu na kolanach ze szmatą, abyśmy się dostali naprawdę do wszystkich rogów i szczelin.
Mycie okien
Nie zapomnimy umyć okna – chociaż w tym roku już to robiliśmy. Aktualnie jest sezon pyłków iglaków i chyba wszystkie okna w kraju są pełne żółtych kropek. Jeżeli będzie nadal ciepło, kwitnienie świerków może trwać aż do czerwca. Jeżeli spadnie deszcz, zabieramy się za mycie okien. W naszym, artykule możesz przeczytać szczegółową instrukcję, jak to robić, w skrócie: myjemy przy temperaturze na zewnątrz 10–20 °C, idealnie kiedy jest pochmurnie. Zaczniemy od ram, następnie nawilżymy szyby i zetrzemy wycieraczką lub odkurzaczem do okien. Wypolerujemy czystą ściereczką z mikrowłókna.
Łazienka i kuchnia
Te pomieszczenia będą wymagać trochę więcej pracy: w łazience sprawdzimy, co trzeba oczyścić od kamienia wodnego, rdzy lub pleśni, i użyjemy specjalnych środków.
W kuchni wyczyść piekarnik i inne urządzenia, zrób porządek w spiżarni i w lodówce, w miarę możliwości opróżnij wszystkie półki i szuflady, wymyj je i przebierz nieużywane przybory.
Wiosenne sprzątanie ogrodu
Po świętojańskim okresie, to znaczy pod koniec czerwca lub na początku lipca strzyżemy trwale zielone krzewy w żywopłotach. Obowiązuje zasada, że górna część żywopłotu powinna być węższa niż podstawa, to znaczy tniemy nieco pochyło.
Pod koniec kwitnienia lub po przekwitnięciu przycinamy drzewka pestkowe, rany będą się im lepiej goić i nie będzie grozić gumoza. Trawnik możesz przejechać wertykulatorem lub przynajmniej grabiami.
Odpad ogrodowy możesz rozdrobnić rębarką i bądź wyrzucić do kompostu, lub spalić w kominku, ewentualnie użyć zamiast kory do mulczowania na grządki.
Nie zapomniałeś po zimie skontrolować pergoli? Pergole bioklimatyczne wymagają tylko minimalnego utrzymania, pomimo to trzeba zobaczyć, czy na przykład nie napadały liście i gałązki do kanałów odwadniających.