Oszczędność kosztów dzięki wewnętrznej technice zaciemniającej

W dzisiejszych czasach, kiedy koszty, nie tylko mieszkania) wciąż rosną, każdy z nas szuka sposobu, gdzie zaoszczędzić. Na oszczędzanie kosztów na mieszkanie nie możemy patrzeć tylko krótkoterminowo. Musimy patrzeć dalej w przyszłość i szukać oszczędności w zwrocie początkowej inwestycji. Ta samo, jak zwrócą się nam pieniądze dzięki ociepleniu domu, wymianie okien, wymianie starego kotła na nowy, lub za pompę ciepła, można też oszczędzać energię dzięki użyciu odpowiedniej techniki zaciemniającej. Mamy do wyboru trzy możliwości zaciemnienia zewnętrznego. Przedstawmy i porównajmy je teraz.

Żaluzje zewnętrzne – kompleksowe, elastyczne i efektywne

Żaluzje zewnętrzne w zasadzie działają jako element izolacyjny naszego domu. Chronią okno przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr, deszcz lub śnieg. Wszystkie te naturalne czynniki, które przynoszą zimno i chłód, żaluzje zewnętrzne skutecznie izolują, dzięki czemu nie dostaną się do wnętrza. Jeżeli będziesz miał technikę zaciemniającą wyposażoną w czujnik wiatru, żaluzje zaciągną się automatycznie. Możesz to zrobić również sam zdalnie za pośrednictwem mogilnej aplikacji, jeżeli masz żaluzje połączone z inteligentnym domem. Ponadto możesz nastawić różne scenariusze, kiedy zaciągną się lub wyciągną, np. jeżeli chcesz, aby obudziły Cię ranne promienie słońca.

Dzięki żaluzjom możesz oszczędzać również w lecie. Żaluzje skutecznie eliminują nadmiar promieni słonecznych, które dostają się do pomieszczeń, dzięki czemu w pomieszczeniu nie jest za gorąco. Nie musisz płacić za drogą klimatyzację, która zużywa dużo energii a ponadto jest obciążeniem dla naszego organizmu. Jeżeli chcesz zaoszczędzić jeszcze tej zimy, najlepiej kup żaluzje zewnętrzne we wrześniu, zanim zacną się jesienne słoty. Żaluzje zewnętrzne z ponad 71% skutecznością przenikaniu ciepła do pomieszczenia! Więcej o tej problematyce możesz przeczytać w raporcie z pomiarów termowizyjnych (pdf).

W odróżnieniu od rolet zewnętrznych żaluzje są elastyczne i nadają się do wszystkich pomieszczeń. Dzięki pochylaniu lameli możemy regulować dopływ światła i powietrza, co nie jest możliwe w przypadku rolet zewnętrznych i rolet ekranowych z całkowicie zaciemniającym materiałem. Ponadto zachowują wszystkie pozostałe zalety, takie jak obniżenie poziomu hałasu, czy też bariera przeciwko włamaniu do domu.

Rolety zewnętrzne – kompletne zaciemnienie

Rolety zewnętrzne są bardzo efektywną ochroną przed przegrzewaniem wnętrza w lecie, w zimie zapobiegają uchodzeniu ciepła przez okno i minimalizują straty ciepła. Ponadto chronią prywatność, izolują hałas i zwiększają bezpieczeństwo, można je też wyposażyć w bezpiecznik lub zamek przeciwko wyciągnięciu. Dzięki zintegrowanej siatce przeciwko owadom rozwiązują też problemy z natrętnymi owadami. 

Lamele po całkowitym lub częściowym zaciągnięciu zawsze tworzą jednolitą powierzchnię bez możliwości ich pochylania. W ten sposób doskonale zaciemnią pomieszczenie, utrzymują chłód, lub na odwrót, nie puszczają ciepła na zewnątrz. Idealne są do pomieszczeń, gdzie się śpi, lub na parterze, gdzie stwarzają wrażenie efektywnej przeszkody przeciwko dostaniu się nieproszonych gości przez okno do domu.

Rolety ekranowe – materiał na zewnątrz

Przepuszczalność ciepła i światła zależy od wybranego typu materiału. Zazwyczaj, im większa perforacja materiału, tym więcej światła i ciepła przepuści. Materiały typu blackout zaciemniają całkowicie i są najbardziej efektywne z punktu widzenia nieprzepuszczania ciepła do pomieszczenia w lecie i na zewnątrz w zimie, odwrotnie jest jednak z regulacją powietrza.

Roleta ekranowa potrafi odbijać lub pochłaniać wszelkie bezpośrednie i rozproszone światło słoneczne, które na nią pada. Tylko małą część przepuszcza do pomieszczenia dzięki drobnej perforacji. W ten sposób powstanie przyjemny półcień umożliwiający normalne domowe czynności. Przepuszczone światło praktycznie nie ma wpływu na wzrost temperatura wewnątrz. Roleta ekranowa zatrzyma promieniowanie słoneczne jeszcze przed oknem, okno nie jest bezpośrednio ogrzewane a gorące promienie słońca z otwartym oknem nie dostają się do wewnątrz.

Przede wszystkim w zimie chcemy jednak, aby ciepło nie uchodziło oknami na zewnątrz. Zewnętrzna roleta ekranowa i szczelina powietrza między nią tworzy przeszkodę przed stratami ciepła. Jeżeli wybierzemy roletę ekranową o niskiej emisyjności powierzchniowej, obniżymy w przybliżeniu na 15 % również promieniowanie ciepła z jej powierzchni. Ta niskoemisyjna roleta ekranowa jednocześnie absorbuje promieniowanie cieplne od cieplejszego oszklenia tylko na poziomie 15 %, resztę odbija z powrotem do okna, co jest bardzo korzystne. Wynikiem jest to, że zewnętrzna roleta ekranowa poprawi właściwości okna z izolacyjną szybą podwójną na poziom szyby potrójnej.

Dopasuj materiał i kolory

Ponieważ okna są oczami naszego domu, ważne jest, oczywiście, również wygląd rolet i żaluzji. Możesz wybrać spośród kilku rodzajów materiałów, od kolorowych lameli aż po imitację dekorów drewnopodobnych lub różne tkaniny. Nowoczesne rolety przedokienne i żaluzje są produkowane z aluminium, które jest bardzo odporne na czynniki atmosferyczne, zapewnia większe bezpieczeństwo i ma dłuższą żywotność. Aluminium również bardzo dobrze izoluje oraz zapewnia lepszą ochronę przed promieniowaniem UV, odbija nieprzyjemne promienie słoneczne i w ten sposób chroni wnętrze.

Wybierając design rolet i żaluzji należy uwzględniać kolor elewacji i innych elementów domu, można wybierać z całego szeregu kolorów, ewentualnie zamówić indywidualny kolor. Skrzynka z listwami prowadzącymi jest standardowo dostarczana w białym, brązowym, srebrnym, beżowym i szarym kolorze. Powierzchnia jest pokryta wysokiej jakości lakierem, który zapewnia wysoką odporność na ścieranie. Ogólnie zaleca się używanie jasnych odcieni kolorów, ponieważ lepiej odbijają promieniowanie cieplne.