Wykorzystanie energii słonecznej do zmniejszenia zużycia energii

Odpowiednio zaprojektowane urządzenia zaciemniające tworzyą idealne środowisko pod względem warunków świetlnych i cieplnych  – ograniczają przegrzewanie wnętrza latem i zmniejszają straty cieplne zimą. Przedstawiają element bezpieczeństwa elewacji, zmniejszają hałas z zewnątrz. Są ważnym elementem dla strategii oszczędności energii.

8647

Energia słoneczna

MIlość energii słonecznej, która co roku dociera na powierzchnię Ziemi jest kilkakrotnie większa niż zużycie energii na całym świecie – przedstawia niewykorzystany potencjał. Średnia ilość godzin operowania światła słonecznego w Republice Czeskiej wynosi 1400-1700godz./rok przy wydajności energetycznej 1100 kWh/m2.

Jesteśmy w stanie wykorzystać tą energię? Czy możemy wykorzystać energię słoneczną do zmniejszenia zużycia energii i kosztów?

Rozwiązaniem jest efekt fotowoltaiczny, który zmienia energię świetlną (np. słoneczną) na energię elektryczną.

Efekt fotowoltaiczny w technologii urządzeń zaciemniających

Efekt fotowoltaiczny odgrywa znaczącą rolę w technice zaciemniania – wykorzystuje ogniwa fotowoltaiczne i energię słoneczną. Jego wybór ma ogromny wpływ na parametry techniczne, zadowolenie klienta i wpływa na zużycie energii.

Stosowanie urządzeń techniki zaciemniania oraz jej uwzględnienie w klimatyzacji, ewentualnie w systemie ogrzewania przynosi oszczędność 20-25 % w bilansie energetycznym budynków.

Jeśli wykorzystamy energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej w systemie żaluzji wewnętrznych sterowanych silnikiem i zastosujemy ją także w innych produktach zaciemniających, to systemy te staną się niezależne od zewnętrznego źródła zasilania przy zerowym zużyciu prądu.

Żaluzje słoneczne ISOTRA ENERGY

IISOTRA ENERGY to wyjątkowe, sterowane silnikiem żaluzje wewnętrzne, działające poprzez przekszałcanie energii słonecznej na energię elektryczną. Rozwiązanie urządzeń zaciemniających oparte na bezprzewodowym sterowaniu żaluzji jest niezależne od zewnętrznego źródła enrgii, a podczas instalacji nie trzeba wykonywać żadnych modyfikacji, czy ingerencji wewnątrz lub z zewnątrz.

Jest to autonomiczny system zasilany z układu żaluzji wewnętrznej z bezprzewodowym sterowaniem i możliwością zaprogramowania automatycznego w zależności od pory dnia, pory roku i preferencji użytkownika. Autonomia energetyczna jest zapewniona przez system ogniw fotowoltaicznych oraz akumulator NiMH.

Ogniwo fotowoltaiczne znajduje się na tylnej stronie górnego profilu żaluzji. Akumulator jest ładowany amorficznym ogniwem fotowoltaicznym nawet przy małej intensywności oświetlenia, co stanowi dodatkową zaletę systemu. Żaluzję można obracać, spuszczać i chować także w warunkach niskiej intensywności oświetlenia oraz w miesiącach zimowych. Akumulator nie ładowany przez światło ma pojemność na 50-200 całkowitych wysunięć i wsunięć żaluzji (w zależności od wielkości żaluzji).

System sterowania żaluzji komunikuje się bezprzewodowo z pilotem, który umożliwia sterowanie jednej żaluzji lub całej grupy (umożliwia sterowanie do 150 żaluzji) niezależnie lub jednocześnie, w odległości do 150 m. Programowalny sterownik umożliwi czasowe ustawienie ruchów – żaluzje mogą się o wyznaczonej godzinie otworzyć, całkowicie wysunąć lub schować.

Inteligentny element nowoczesnego domu przedstawia bezprzewodowy zewnętrzny regulator słoneczny. Na podstawie wybranego ustawienia samodzielnie reaguje na intensywność promieniowania słonecznego poprzez obracanie lameli jednej żaluzji lub grupy jednocześnie.

Prostota i zwartość konstrukcji umożliwia zastosowanie systemu ISOTRA ENERGY także w wypadku zastąpienia obecnych systemów napędowych bez potrzeby modyfikowania ramy lub drzwi.

Żaluzje słoneczne ISOTRA ENERGY można zamontować na wszystkich typach okien plastikowych i drewnianych. Szeroka gama oferowanych kolorów umożliwia dostosowanie do ramy lub wnętrza.

ISOTRA ENERGY przedstawia synergię designu, praktyczności, użyteczności oraz oszczędności energii.