Szukaj
Dom i ogród

Jak zapewnić w ogrodzie prywatność bez budowania wysokich murów i płotów

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
1235 przeczytanie
Jak zapewnić w ogrodzie prywatność bez budowania wysokich murów i płotów
Posiadanie domu rodzinnego jest marzeniem każdego z nas. Pragniemy dostatku miejsca, wygody i prywatności. Przyjemnym bonusem jest na pewno ogród, w którym chętnie spędzamy wolne chwile, więc nic dziwnego, że jest dla nas prawdziwym rajem.

Ale również w takim ogrodzie czasem możemy się czuć jak w oknie wystawowym. Szczególnie nieprzyjemni mogą być ciekawscy sąsiedzi i przechodnie, w lecie znów rowerzyści. Czasem przyczyną straty prywatności jest rozwiązanie architektoniczne domu. Przykładem może być dom podwójny, gdzie naprzeciwko przez podwórko mieszka następna rodzina i patrzy wprost do okien. Jeżeli mieszkasz blisko ulicy lub innej ruchliwej drogi, na pewno nęka Cię też hałas od przejeżdżających pojazdów. Kwestii prywatności na pewno nie rozwiązują tylko domy rodzinne. Często potrzeba większej prywatności może być też w firmie lub w hotelu.

Rozwiązaniem jest technika zaciemniająca

Przed spojrzeniami innych lub wielkim hałasem możesz się chronić wysokimi murami lub płotem wokół ogrodu. Wadą takiej przegrody jest, że nie wygląda estetycznie i stracimy widok na okolicę. Dobrym rozwiązaniem może być technika zaciemniająca, żywopłot lub drzewa. Dziś będzie mowa właśnie o technice zaciemniającej.

Jaką technikę zaciemniającą możesz wybrać?

Z brakiem prywatności łatwo poradzi sobie odpowiednia technika zaciemniająca, na przykład żaluzje lub rolety zewnętrzne. Przez żaluzje zewnętrzne nikt przez okno nic nie zobaczy, jednocześnie nie będą ograniczać widoku z okna. Żaluzjami zewnętrznymi możesz zaciemnić również większą powierzchnię, niż samo okno. Doskonale pasują też do pergoli. Jeżeli zamiast żaluzji zewnętrznych chcesz być otoczony tkaniną, możesz wybrać spośród rolet ekranowych. Dzięki żaluzjom lub roletom zewnętrznym będziesz spokojnie odpoczywać pod pergolą - ciekawscy sąsiedzi nie zobaczą Cię i nie dostanie się do Ciebie łatwo żaden promień słońca.

Ochrona przed złodziejami?

Żaluzje zewnętrzne docenisz też w przypadku, kiedy chcesz być chroniony przed złodziejami. Na przykład żaluzje Titan 90 marki ISOTRA są skonstruowane tak, aby w zamkniętym stanie lamele zamknęły się wzajemnie i nie tworzyły żadnych szczelin.

Jakie są zalety techniki zaciemniającej?

  • zapewniają dostatek prywatności
  • zapobiegają przenikaniu słońca i ciepła do wnętrza, ewentualnie do pergoli
  • izolują od hałasu z zewnątrz
  • chronią przed włamaniem
  • nadają domowi lub pergoli piękny i elegancji wygląd

Jak widzisz, nie musisz od razu budować wysokich murów i płotów, aby mieć trochę prywatności. Żaluzje zewnętrzne to bez problemu zrobią za Ciebie a ponadto mają jeszcze mnóstwo użytecznych funkcji.

Ing. Aneta Paroulková

Najnowsze

Wskazówka tygodnia
20. marca 2025

Dzień techniki zacieniania przypada na początek wiosny

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
1235 przeczytanie
Dzień techniki zacieniania przypada na początek wiosny
21 marca 2025 roku organizacja non-profit ES-SO (European Solar Shading Organisation) ponownie ogłasza „Global Shading Day” (Światowy Dzień Techniki Zacieniania). Celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz polityków najwyższego szczebla na temat korzyści techniki zacieniania w kontekście ochrony zdrowia, ekologii i ekonomii. Wprowadzenie standardów do przepisów budowlanych byłoby logicznym krokiem właśnie teraz, gdy zmiany klimatyczne przyspieszają w nieodwracalny sposób.
Dom i ogród
14. marca 2025

Jakie żaluzje są odpowiednie do okien plastikowych?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
1235 przeczytanie
Jakie żaluzje są odpowiednie do okien plastikowych?
Plastikowe okna są dziś szeroko rozpowszechnioną częścią nowoczesnych domów i biur. Jednak aby ich funkcjonalność była maksymalna i jednocześnie pasowały do wnętrza, ważny jest odpowiedni dobór typu zaciemnienia. Żaluzje nie tylko regulują ilość światła w pomieszczeniu, ale zapewniają też izolację cieplną i prywatność. Jakie zatem typy żaluzji są najlepsze do okien plastikowych?