Zalety pergoli umocowanej do elewacji
Najczęściej u nas pergola jest połączona z domem. Zaletą jest bliskość zaplecza domu, nie trzeba chodzić z poczęstunkiem i innymi rzeczami kilka razy dziennie przez cały ogród. Jeżeli wybudujesz pergolę przy drzwiach do ogrodu lub przy oknie francuskim, uzyskasz w ten sposób przedłużenie przestrzeni mieszkalnej – pergola będzie nawiązywać do domu a jej używanie będzie łatwe i bezpośrednie.
Nasza rada: Poczucie połączenia z domem wzmocnisz wybierając taki sam wystrój tarasu pod pergolą i wewnątrz domu, przede wszystkim w nawiązującym pomieszczeniu.
Pergolę ARTOSI można umocować do ściany dłuższą i krótszą stroną. MIRA 2 to samonośna pergola z dwoma podstawowymi słupkami przeznaczona do umocowania do ściany. Oba rodzaje pergoli mają odchylane lamele dachowe, dzięki którym można być na zewnątrz również podczas deszczu.
Możliwości wykorzystania rozszerzy dodatkowe zaciemnienie ścian pergoli, które zapobiegnie przeciągowi i oślepianiu promieniami słońca z boku. Przedłużenie wieczorów spędzany w pergoli umożliwi oświetlenie LED, ewentualnie grzejnik tarasowy.
Nasza rada: Planując miejsce do siedzenia na zewnątrz w miarę możliwości unikaj zachodniej strony domu – niepotrzebnie narażałbyś się na najmocniej grzejące słońce
Wolnostojąca pergola
Pergola nieumocowana do ściany domu jest logiczną opcją, jeżeli nie masz miejsca w okolicy domu, ale miejsce na pergolę znajdziesz gdzieś indziej w ogrodzie. Powinieneś jednak rozważyć taką możliwość również w przypadku, kiedy masz miejsce przy domu – wolnostojące miejsce do siedzenia ozdobi ogród. Pergola poza domem zaprasza do odwiedzenia ogrodu i odkrywania jego ciekawych zakątków. Może się zmienić w oryginalny azyl, ogrodową pracownię, romantyczne miejsce ukryte przed spojrzeniami mieszkańców domu lub sąsiadów, ewentualnie na stylową "kryjówkę". Jeżeli wielkość ogrodu umożliwia wybudowanie pergoli ukrytej wśród zieleni, warto uwzględnić te zalety!
Nasza rada: Nie zapomnij o odpowiedniej podłodze do pergoli.