Jeziorko kąpielowe lub kadź
Prawowierne morsy nie pogardzą dostatecznie przestronną kadzią lub innym zbiornikiem napełnionym wodą. Ogrodowe jeziorko kąpielowe może być używane również przez pozostałą część roku i łatwiej je utrzymać niezamarznięte.
Jak zacząć hartowanie?
- w przypadku kąpieli na zewnątrz najlepiej zacząć już w lecie i stopniowo adaptować się do coraz niższych temperatur
- zaczynamy tylko wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi i porządku
- ważna jest systematyczność: Znajdź czas co najmniej raz, ale maksymalnie trzy razy w tygodniu (ale zimny prysznic możesz brać codziennie)
- jeżeli nie masz treningu z lata i jesieni, przygotowujemy się do zanurzenia do lodowatej wody najpierw wycierając kończyny wilgotnymi myjkami i stopniowo przedłużając zimne prysznice
- przed zanurzeniem i po zanurzeniu wykonamy gimnastykę
Efekt zdrowotny hartowania jest niewątpliwy. Hartowanie wzmacnia odporność, pomaga w spalaniu tłuszczu i łagodzi objawy alergii. Jego zwolennicy podkreślają też pozytywny wpływ na komfort psychiczny.
W zaśnieżonym ogrodzie można się hartować również krótko leżąc lub chodząc boso w świeżym śniegu.
Domowe łaźnie pod pergolą
Jeżeli nie odważysz się na hartowanie całego ciała, spróbuj chociaż kąpieli nóg: napełnij dwa odpowiednio duży naczynia gorącą i zimną wodą i na przemian mocz w nich nogi – dwie minuty w ciepłej wodzie, minutę w zimnej. Dno można wyłożyć kamykami, które pomogą w lepszym ukrwieniu nóg.
Pod ogrodową pergolą możesz też wybudować domowe łaźnie zimowe: bądź dwa naczynia na opisaną powyżej kąpiel nóg Kneippa, lub wielką kadź do hartowania całego ciała.
W ogrodzie możesz mieć też zdrowotny brodzik, który może nawiązywać do jeziorka ogrodowego
Sauna w ogrodzie
Chcesz oprócz zdrowego ochłodzenia spróbować jeszcze zdrowszych zmian temperatury? Spraw sobie do ogrodu saunę. Istnieją dwa typy: klasyczna fińska ogrzewana piecem i infrasauna, która wykorzystuje promienniki podczerwieni. Ochładzanie przeprowadza się jednak tylko po saunowaniu w klasycznej saunie.
Jeżeli planujesz budowę sauny, najpierw zdecyduj się, czy chcesz saunę zewnętrzną, czy domek saunowy. Sauna plenerowa jest w zasadzie tylko lepiej izolowaną sauną wewnętrzną, natomiast domek saunowy jest to kompleksowy budynek z drewna, który umożliwia korzystanie z innych pomieszczeń, na przykład z pomieszczenia z jacuzzi. Zewnętrzną kadź do ochłody lub wannę (która jest integralną częścią saunowania) możesz wykorzystać też do hartowania, lub na odwrót.
Czy wybierzesz saunę, hartowanie, czy też oba, życzymy Ci szczęśliwego, pomyślnego i zdrowego początku nowego roku.