Szukaj
Dom i ogród
1. października 2024

Rolety do pergoli? Świetna osłona, która zapobiega przeciągowi w pergoli

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
152 przeczytanie
Rolety do pergoli? Świetna osłona, która zapobiega przeciągowi w pergoli
Pergola zapewnia przyjemne schronienie na zewnątrz przez całe lato. Dzięki niej mamy nie tylko przyjemny zakątek do posiedzenia, ale również miejsce, które możemy, w odróżnieniu od reszty ogrodu, zaciemnić przed piekącym słońcem lub zakryć przed deszczem. Abyśmy mogli spędzać czas w ogrodzie również wtedy, kiedy wieje wiatr, potrzebujemy również ochrony pergoli przed wiatrem.

Boczna osłona pergoli

Nawet przy wietrznej pogodzie pergolę można w dużym stopniu zabezpieczyć. Prewencyjnie można ochronić pergolę przed przeciągiem już tym, że stoi przy domu – (nie tylko) pergola bioklimatyczna ARTOSI umożliwia kilka wariantów umocowania do ściany, bądź prostopadle, lub równolegle do krótszej strony. Ale jak postępować z pozostałymi bokami pergoli lub w przypadku, kiedy masz pergolę stojącą samodzielnie?

Rolety i żaluzje do pergoli

Pozostałe boczne ściany pergoli, na przykład ARTOSI, możesz ochronić nie tylko przed słońcem, ale również przed wiatrem, roletami ekranowymi lub żaluzjami zewnętrznymi. Pergola już fabrycznie umożliwia ich zabudowę. Ponadto możesz wybierając pergolę wybrać z oferty rolet Veranda. Gwarantują one ogromną odporność na silny wiatr aż do 140 km/h.

Plandeki na pergolę

Przezroczyste lub całkowicie przejrzyste folie plastikowe izolują pergolę zarówno przed wiatrem, jak też przed opadami. Z drugiej strony zapobiegają przepływowi powietrza i z pergoli pod promieniami słońca może stać się nieprzyjemnie duszne miejsce. Jeżeli jednak u Was dmucha naprawdę sporo, jest to jedna z niewielu możliwości, jak zakryć jak największą powierzchnię i przy tym umożliwić dostęp dziennego światła. Jako ochrona pergoli może też służyć nieprzezroczysta lub tylko częściowo przepuszczająca światło rolowana ściana, ewentualnie boczna markiza.

Obudowanie pergoli trzciną lub bambusem

Nie każdy, oczywiście, chce mieć na pergoli plastikową plandekę. Naturalne materiały wymagają więcej ostrożności przy wyborze a ich utrzymanie czasem jest skomplikowane (mogą się na przykład łuszczyć lub pleśnieć), ale na pewno wyglądają przyjemniej. Boki pergoli można w dolnej części ochronić na przykład matą z trzciny lub bambusu. Częściową ochronę przed wiatrem zapewni też drewniana krata między słupkami pergoli porośnięta pnącymi roślinami. Czy rozważasz finansowanie dodatków do pergoli z kredytu? Na pewną bądź ostrożny. W Internecie na stronie porównywarki ofert pożyczek z licencją ČNB do5minut.cz możesz przeczytać artykuł o tym, jak uzyskać najkorzystniejszą pożyczkę i na co uważać.

Życzymy pięknego lata pod osłoną Twojej pergoli!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnowsze

Dom i ogród
9. stycznia 2025

Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki w zimie?

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
152 przeczytanie
Styczeń w ogrodzie. Potrzebuje ogród naszej opieki  w zimie?
Chociaż w styczniu nic nie rośnie, ogrodnik ma program na cały rok. O czym w styczniu nie wolno zapomnieć, aby ogród nam się odwdzięczył?
Dom i ogród
8. stycznia 2025

Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
152 przeczytanie
Żaluzje zewnętrzne i blok mieszkalny? Wszystko jest możliwe!
Jeżeli mieszkasz w bloku i masz okna na południe lub na zachód, na pewno to znasz: w lecie wraz z budzącym się dniem i przybywającym upałem w mieszkaniu praktycznie nie da się mieszkać. Wietrzenie nie pomaga a zaciemnienie wewnętrzne już nie radzi sobie z rozpalonym oknem. Rolety przedokienne co prawda odbijają promienie słońca, ale nie przepuszczają dziennego światła.